Szukaj

Zdrowe przekąski

Każdy z nas czasem odczuwa głód. Nie jest to problem dotyczący jednej konkretnej płci, czy grupy wiekowej. Często w takich chwilach sięgamy po różne przekąski, które niekoniecznie są zdrowe. To z kolei najprostszy sposób na przybycie na wadze. Jak zatem znaleźć takie przekąski, które będą zdrowe i smaczne, a jednocześnie zaspokoją nasz głód?

Podziel się
Masło czekoladowe Fot. Crystal Alifanow / sxc.hu

Przekąski jako część zdrowego żywienia

Choć przekąski wydają się tylko chwilową przyjemnością, to mogą stać się one częścią zdrowego żywienia. Wiele diet uwzględnia je w swoim jadłospisie. Ważne jest bowiem, aby jeść często, ale mało. Przekąski nadają się do tego celu wręcz idealnie. Warto jednak chwilę się zastanowić nad tym, czy dany produkt jest odpowiedni, czy nie. Trzeba zatem bardzo uważnie dobierać swoje przekąski i uważać na zawartą w nich ilość protein i witamin. W nadmiarze mogą być bowiem szkodliwe.

Tego typu przekąski muszą być przede wszystkim zdrowe. W przeciwnym razie prowadzić mogą do wzrostu naszej wagi. Jeśli jednak są odpowiednie, pełnią pozytywną rolę. Po pierwsze zaspokajają nasz głód. Jeśli jesteśmy nienajedzeni, to taka przekąska sprawi, że poczujemy się bardziej syci. Będziemy także mniej podatni na mniej zdrowe pokusy. Dlatego też ważne jest, żebyśmy sięgali po zdrowe przekąski, gdy poczujemy głód. Wówczas unikniemy jedzenia niezdrowych produktów.

Jak zaplonować zdrowe żywienie?

Warto jest przestrzegać kilku wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania się. Szczególnie dotyczy to przekąsek. Powinniśmy zatem zawsze mieć pod ręką dużo różnych zdrowych produktów. Wówczas, gdy poczujemy głód, sięgamy po to, na co mamy ochotę. Warto również pamiętać, żeby nie trzymać tych przekąsek w dużych opakowaniach. Najlepiej wydzielić kilka mniejszych porcji i spożyć je gdy odczuwamy głód. Pamiętajmy o kluczowej zasadzie – jeść mało, ale często.

Należy także spożywać te posiłki powoli. Zapewni to lepszą przemianę materii i sprawi, że będziemy odczuwać sytość dużo szybciej. Gdybyśmy jedli szybko, to, przy tej samej ilości spożywanego posiłku, bylibyśmy mniej najedzeni. Warto również zachowywać bardziej kaloryczne przekąski na specjalne okazje. Nie jedzmy co chwila czegoś bardzo kalorycznego, nawet jeśli jest to zdrowe. Powinniśmy także pić dużo płynów. Unikajmy także jedzenia przekąsek podczas oglądania telewizji lub innych podobnych czynności. Powoduje to bowiem tzw. „bezmyślne jedzenie”, które nie jest dobre dla nas i naszego organizmu.

Przykładowe przekąski

 

 

Produkty, które możemy spożyć da się podzielić na dwie podstawowe grupy. Są to mniejsze lub większe przekąski. Zacznijmy od tej pierwszej grupy. Należą do niej chociażby różnego rodzaju owoce. Jabłko jest bardzo zdrową, niskokaloryczną przekąską. Możemy również wymienić tutaj także inne owoce, takie jak chociażby truskawki. Ich jedna szklanka powinna zaspokoić nasz głód. Do tej grupy należą również takie rzeczy jak: jogurt o niskiej zawartości tłuszczu, małe marchewki, nisko solone precle, czy zwykłe ciasteczka (bez żadnych dodatków).

Natomiast większe przekąski, które powinniśmy zarezerwować, jak już zostało wspomniane, na specjalne okazje, to m. in. jedna kromka pełnoziarnistego chleba. Można go posmarować masłem orzechowym. Inną potrawą, którą możemy łatwo przyrządzić sami, są zblendowane owoce, z dodatkiem mleka lub jogurtu o niskiej zawartości tłuszczu. Możemy również spożyć mleko z dodatkiem banana.

Dlaczego zdrowe przekąski są ważne?

Oczywiście to tylko kilka przykładów. Zastanówmy się jednak nad innym zagadnieniem. Czy przekąski są naprawę ważne? Otóż odpowiedź na to pytanie jest pozytywna. Rola przekąsek jest nie do przecenienia. Zapewniają one ochronę przed nagłymi napadami głodu. Dzięki nim nie pochłaniamy olbrzymich ilości posiłków na raz, co jest bardzo złe dla naszego zdrowia. Oczywiście mowa tu o zdrowych przekąskach.

Inne korzyści to chociażby regulowanie poziomu cukru we krwi, co jest szczególnie ważne, jeśli cierpimy na cukrzycę. Zawierają także składniki odżywcze, potrzebne do właściwego funkcjonowania. Pamiętajmy jednak, że zdrowa przekąska nie może zastępować posiłku. Nie powinna też być spożywana zaraz przed posiłkiem. Powtórzę raz jeszcze: często, ale mało. I miejmy na uwadze fakt, że zdrowe przekąski to tylko część zdrowego żywienia. Jeśli chcemy się zdrowo odżywiać, musimy przestrzegać jego zasad. W ten sposób będziemy zdrowsi i bardziej zadowoleni.

Autor: Rafał Tomczak