Szukaj

Sok czy nektar?

Soki i nektary to naprawdę zdrowe produkty, pod warunkiem, że są one domowej roboty lub dobrej jakości. W sklepach można znaleźć wiele dobrych soków, wystarczy tylko dobrze poszukać.

Podziel się
Wyciskarka do soków Fot. Peter Kortleve / sxc.hu

Czy soki są zdrowe?

Zjedzenie jednego jabłka wystarczy do obniżenia cholesterolu nawet o 8%. To samo mogą oferować dwie szklanki soku wyciśniętego z jabłek, pod warunkiem, że znajduje się w nim miąższ czyli, że jest mętny. Takie produkty można znaleźć w sklepach, ale oczywiście są droższe od ich „zwykłych” konkurentów. Telewizja i reklamy od zawsze zachęcają do picia soków. Jest to oczywiście wskazane i bardzo zdrowe, a nawet potrzebne. Jednak nie zawsze konkretnie reklamowane produkty gwarantują swoją naturalność. Do części z tych produktów dodawane są substancje chemiczne, na przykład emulgatory czy barwniki. Naturalny sok uzyskać można z warzyw lub owoców, a wyciśnięty jest bezpośrednio z danego owocu czy warzywa lub otrzymuje się go z odtworzenia wyparowanej wody. Te naturalne soki zazwyczaj rzadziej są reklamowane.

Zdrowszy jest sok czy nektar?

Sok w porównaniu do nektaru jest produktem o 100% naturalnym pochodzeniu. Nektar w przeciwieństwie do soku, może zawierać od 25% do 99% wsadu owoców. Zawiera dodatkowo wodę, cukier a niekiedy kwas cytrynowy. Bardzo ważną różnicą jest fakt, że soki w porównaniu z nektarem nie mogą zawierać substancji konserwujących, barwników ani aromatów. Wszystko powinno być naturalne. Kolejnym produktem, który bardzo często brany jest również pod uwagę jest napój. Napój owocowy zawiera jeszcze mniej wsadu owocowego niż nektar czy sok. Dodatkowo, posiada więcej substancji chemicznych takich jak kwasy cytrynowy i inne barwniki.

Najprostszym przykładem może być porównanie. Załóżmy, że w jednej szklane mamy sok wyciśnięty z 10 jabłek. W drugiej szklance również jest ta sama ilość wody, ale wyciśnięta już z 5 jabłek, czyli już różnicą jest połowa. Za to w napoju, może być to także ta sama ilość wody jednak z 2 jabłek.

Jeżeli ktoś decyduje się na kupno w sklepie to lepiej wybrać właśnie te droższe soki z miąższem. Są zdecydowanie najbardziej naturalnie. Oczywiście w każdym produkcie muszą istnieć pewne związki chemiczne, które pozwolą utrzymać dłuższą żywotność produktu. Nie są to jednak raczej szkodzące substancje. Taki rodzaj soków, nie jest „precyzyjnie” oczyszczany, co powoduje, że kawałeczki owoców wędrują do soku, a to sprawia, że zawarty w produkcie jest również błonnik, czyli naturalny osad owoców. Ponadto zawierają więcej fito-składników, które zawierają wiele witamin i korzystnie wpływają na organizm człowieka.

Czy lepiej pić soki?

Soki, owoce i warzywa są bogatym źródłem witamin. Znajdują się w nich Witamina A, B1, B2, B12, C, D czy E i wiele, wiele innych, które dostarczają naturalnej energii i witalności dla organizmu. Powoduje to zachowanie lepszej cery u kobiet, poprawę koncentracji i lepszą odporność u osób w każdym wieku i każdej płci. Dlatego picie soków jest naprawdę zdrowe i przynosi wiele korzyści.