Szukaj

Uzależnienie od hazardu

Nałogowy hazard jest bardzo poważnym uzależnieniem. Chociaż więcej osób przegrywa grając w kasynach, to i tak pociąg do wielkiej ilości pieniędzy oraz dreszczyk emocji, który towarzyszy samej grze powoduje, że około 3% całej populacji ma problem z tym uzależnieniem. Według wielu badaczy takie niepohamowana chęć hazardu jest zaburzeniem kontroli impulsów.

Podziel się
Mężczyzna grający w karty

Jak rozpoznać, że ma się problemy z hazardem?

Jednym z podstawowych kryterium jest brak kontroli nad podejmowanymi decyzjami oraz niepohamowana chęć wygrania. Człowiek, który jest uzależniony za wszelką cenę pragnie grać, aby np. rozładować swoje negatywne emocję. Nawet brak środków finansowych nie powstrzymuje go przed podjęciem ryzyka. W tym celu hazardzista wymyśla sposoby na zdobycie dodatkowych pieniędzy, co może doprowadzić go do ruiny finansowej.

W czasie gry nałogowiec czuje fale podniecenie, co powoduje, że gra co raz wyższymi sumami pieniędzy, aż do ostatniej złotówki. Zazwyczaj osoba taka kiedy przegrywa gra dalej, aby się odegrać, co powoduje zamknięte koło. Często sama sobie nie zdaje sprawy, że wpadła w poważne tarapaty, powtarzając sobie, że to ostatni raz.

Takie zachowanie często jest spowodowane złym towarzystwem lub chęcią wyładowania złego nastroju.

Konsekwencję nałogowego grania

Hazard zazwyczaj doprowadza do zaburzenia relacji z członkami rodziny oraz ze społeczeństwem. Hazardzista zazwyczaj przekłada własny nałóg nad rodzinę i pracę, co może mieć poważne konsekwencję. Temu schorzeniu często towarzyszą zachowania takie jak:
  • kłamanie rodziny i przyjaciół,
  • uprawianie hazardu w tajemnicy
  • kradzież,
  • niekontrolowane pożyczki,
  • sprzedawanie własnych rzeczy, aby pozyskać potrzebną kwotę pieniędzy do gry,

Leczenie


Osoba uzależniona, która chce skończyć z nałogiem często odczuwa rozdrażnienie oraz niepokój. Dlatego bardzo ważne jest w walce z hazardem odpowiednia pomoc osób wykwalifikowanych. Hazardzista powinien zapisać się na specjalną terapię, gdzie przy współpracy z psychologiem będzie mógł zerwać z tym niebezpiecznym nałogiem. Często terapie odbywają się grupowo, podobnie jak w przypadku leczenia alkoholizmu. Obecnie także wprowadzono nowa metodę leczenia lekami, które chronią przed negatywnymi skutkami zerwania z hazardem jak depresja czy zaburzenia obsesyjno- kompulsywne.