Szukaj

Jak dieta może wpłynąć na zdrowie?

Słowo dieta kojarzy się głównie z odchudzaniem i wyrzeczeniami. Jednak nasz codzienny jadłospis jest również dietą. Niewłaściwe odżywianie często prowadzi do wzrostu wagi, stąd też konieczne jest zastosowanie diety odchudzającej. Często słyszy się o słynnych dietach „cud”. Każdy z nas marzy o tym, by powstała dieta, która nie tylko będzie skuteczna, ale również smaczna i sycąca.

Podziel się
Kobieta ważąca się
Jednak musimy spojrzeć prawdzie w oczy. Nie ma diety, która byłaby idealna dla wszystkich. Każdy człowiek jest inny i ma również inne potrzeby, dlatego dieta musi zostać dopasowana do indywidualnych potrzeb organizmu.

Istnieje wiele popularnych diet. Jedną z nich jest wsławiona już dieta Dukana. Jak można się domyślać ma ona na celu pozbycie się zbędnych kilogramów. Dieta wiąże się głównie ze spożywaniem białka i ograniczeniem węglowodanów. Jednak choć dieta Dukana jest dość powszechnie używana, czy zastanawialiśmy się kiedyś jakie skutki zdrowotne może ona wywołać? Zbyt duże ilości białka w diecie prowadzą do obciążenia nerek. Poza tym dieta ta może osłabiać organizm i podobnie jak cała masa słynnych diet cud prowadzi do niedoborów składników odżywczych.

Osoby borykające się z nadmiarem kilogramów nie powinny przede wszystkim odchudzać się na własną rękę. Drastyczne diety mogą wywołać poważne konsekwencje zdrowotne. Owszem w dość szybkim czasie jesteśmy w stanie zauważyć pierwsze efekty odchudzania, ale warto wiedzieć, że słynne diety głodówki choć pozwalają zrzucić zbędne kilogramy w krótkim czasie prowadzą do wystąpienia efektu jo-jo. Po zakończeniu kuracji odchudzającej możemy się spodziewać powrotu znienawidzonych kilogramów i to z nadwyżką.

Odchudzanie jest skomplikowanym procesem, do którego należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim warto skonsultować się wcześniej z fachowcem. Dietetyk bez wątpienia pomoże nam skutecznie i zdrowo schudnąć. Dodatkowo możemy mieć pewność, że w opracowanej diecie uwzględniono nasze choroby, tryb życia oraz preferencje żywieniowe. Odpowiednio skomponowana dieta powinna być przede wszystkim zbilansowana. Dzięki temu nie dojdzie do niedoborów składników odżywczych w organizmie. Co najważniejsze dieta opracowana przez dietetyka pozwoli nam skutecznie zrzucić dodatkowe kilogramy bez efektu jo-jo. Poza tym porady dietetyka pozwolą nam wyrobić u siebie zdrowe nawyki żywieniowe. Prawidłowo przeprowadzona edukacja żywieniowa wpłynie pozytywnie na całe przyszłe życie.

Przy dietach odchudzających należy przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem. Można zrzucić zbędne kilogramy, ale wymaga to sporo wysiłku i silnej woli. Słynne diety cud dają tylko krótkotrwałe rezultaty, a przy tym prowadzą do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Może dojść do osłabienia organizmu, wypadania włosów, kruchości paznokci oraz zaniku miesiączki w przypadku kobiet.

Odchudzanie powinno rozpocząć się od właściwej edukacji żywieniowej, dlatego wskazane jest by cała kuracja odchudzająca została opracowana przy pomocy specjalisty.