Szukaj

Dieta sojowa

Soja jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dieta sojowa jest niskokaloryczna,  niskocholesterolowa, bogata w wapń i żelazo. Soja kojarzona jest głównie z wegetarianizmem. Jest bogata w wartościowe składniki odżywcze takie jak wapń czy węglowodany. Warto wiedzieć, że dieta bogata w soję pomaga złagodzić objawy menopauzy.

Podziel się
ziarna soi

Zastosowanie soi

Soja jako roślina strączkowa ma wiele pozytywnych zastosowań. Z soi możemy wytworzyć różne produkty takie jak mleko, serki, tofu, kotleciki czy nawet parówki. Z tego względu jest wykorzystywana w dietach wegetariańskich, gdyż może stanowić zamiennik różnych produktów. Dodatkowo soja jest bogata w białka, węglowodany, dobre tłuszcze roślinne oraz wiele witamin.

Soja przy chorobach

Soja zawiera fito-estrogeny, stąd też może być skutecznym lekarstwem na negatywne objawy menopauzy. Dodatkowo może być wykorzystywana przy leczeniu osteoporozy ze względu na białka, które pomagają zmniejszyć wydalanie wapnia z moczem. Dieta sojowa jest bogata w  izoflawony – genisteinę i daidzeinę, które skutecznie zapobiega ryzyku wystąpienia raka piersi. Ponadto soja pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, stąd też jest wykorzystywana w profilaktyce chorób serca i układu krążenia.

Kiedy należy uważać?

Dieta sojowa może być niewskazana dla osób borykających się z alergią. Poza tym ograniczać soję powinny osoby o wrażliwym przewodzie pokarmowym. Niektóre przetwory z soi mogą wywołać problemy żołądkowe, niestrawność lub biegunkę. Każdy bez wyjątku nie powinien spożywać więcej niż 50g soi dziennie. Pomimo tego, że soja zawiera wiele wartości odżywczych, to w nadmiernych ilościach może się okazać szkodliwa dla organizmu.

Dieta sojowa nie dla mężczyzn

Jak się okazuje soi nie powinni spożywać mężczyźni. Badania dowodzą, że fito-estrogeny zawarte w soi mogą mieć negatywny wpływ na popęd seksualny, produkcję testosteronu oraz plemników. W efekcie może dojść do wystąpienia problemów z płodnością. Jedzenie soi może doprowadzić do zaburzeń testosteronu, a tym samym istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia niekontrolowanych reakcji czy zachowań takich jak wybuchy agresji.

Przede wszystkim umiar!

Podobnie jak z wszystkim także ze spożywaniem soi należy uważać. Najważniejszy jest umiar. Dieta sojowa nie polega na jedzeniu tylko i wyłącznie soi, ale na dodawaniu do codziennego menu produktów na bazie soi. Soja w umiarkowanych ilościach pozwala nam utrzymać dobre zdrowie.