Szukaj

Dieta dla grupy krwi 0

Brak pewnych pierwiastków w organizmie jest ściśle powiązany z grupą krwi. Osobom z grupą zero często brakuje np. jodu, dlatego mają problemy z prawidłowym metabolizmem tarczycy.  W uzupełnieniu brakujących elementów pomoże odpowiednio dopasowana dieta.

Podziel się
Organy ciała Fot. Spekulator\\\'s / sxc.hu

Jakich pierwiastków brakuje osobom z grupą 0?

Najczęściej są to witaminy z grupy B, które odpowiadają min. za prawidłowy metabolizm. Zawodzi on szczególnie w przypadku tarczycy, a to z kolei z powodu niedoboru jodu. Jego deficyt prowadzi do nadwagi.

U osób z zerową grupą krwi mogą również wystąpić problemy z krzepliwością. Ponadto „zerówki” mają tendencję do schorzeń autoimmunologicznych tj. artretyzm, zapalenie jelit, czy zespół przewlekłego zmęczenia.

Jaka dieta jest odpowiednia dla osób z grupą 0?

Dieta osób z „zerówką” powinna opierać się przede wszystkim na mięsie i rybach. Z menu należy z kolei usunąć przetwory mleczne i produkty zbożowe z pszenicy, które negatywnie wpływają na przemianę materii.

Układ trawienny osób z zerową grupą krwi doskonale przyswaja mięso, a to z powodu wysokiego poziomu kwasowości żołądka. A jeżeli procesy trawienne działają prawidłowo, tłuszcz spala się efektywniej, co z kolei minimalizuje możliwość nadwagi. Ważnym elementem diety „zerówek” są również ryby, które dostarczą organizmowi brakującego jodu.

Urozmaicić dietę można o rośliny strączkowe. Pozytywnie wpłyną szczególnie na przewód pokarmowy osób, które cierpią na wrzody żołądka. Na talerzu osób z „zerówką” często powinny pojawiać się także warzywa, które są bogate w witaminę K. Wspomaga ona krzepnięcie krwi.

Przy wysokiej kwasowości przewodu pokarmowego przyda się uzupełnienie menu o pokarmy zasadowe. Szczególnie ważne są ciemnoczerwone i pomarańczowe owoce. Jeżeli chodzi o napoje, należy przede wszystkim pić dużo wody. Osobom z zerową grupą krwi zaszkodzi z kolei mocny alkohol, kawa i czarna herbata. Soki owocowe powinny zostać zastąpione napojami warzywnymi. Poza odpowiednią dietą pomocne mogą okazać się ćwiczenia fizyczne.

Czego nie powinny jeść osoby z zerową grupą krwi?

Osoby z zerową grupą krwi powinny odzwyczaić się od produktów mlecznych i zbożowych. Nie są one dobrze wchłaniane, co prowadzi do otyłości. „Zerówki” muszą również rozsądnie przebierać w owocach. Przede wszystkim niewskazane są melony. Zawierają zarodniki pleśni, które dla osób z zerową grupą są bardzo szkodliwe.

Oto lista produktów, które powinny zniknąć z menu „zerówek”:

  1. Mięso i drób: bekon, gęś, szynka.
  2. Owoce morza i ryby: kawior, łosoś wędzony, sum.
  3. Nabiał i jajka: mleko krowie, kefir, maślanka.
  4. Oleje i tłuszcze: oleje kukurydziany, krokoszowy i z orzeszków ziemnych.
  5. Orzechy i pestki: orzeszki ziemne, pistacjowe i nerkowca.
  6. Fasole i roślin strączkowe: fasola kindey, soczewica czerwona i zielona.
  7. Zboża, ziarna, pieczywo i makarony: kukurydza, pszenica, owiec.
  8. Warzywa: pieczarki, szczaw, kalafior.
  9. Owoce: mandarynki, melony, truskawki.
  10. Przyprawy: pieprz biały i czarny, wanilia, cynamon.
  11. Herbatki ziołowe: aloes, czerwona koniczyna, dziurawiec.
  12. Używki: coca-cola, czarna herbata, kawa (zarówno kofeinowa, jak i bezkofeinowa).

Ile osób posiada grupę krwi 0?

Aż 37% osób w Polsce posiada zerową grupę krwi. To dużo, chociażby w porównaniu z grupą B, która występuje zaledwie u 17% Polaków.