Dieta paprykowa
Papryka jest bardzo zdrowym warzywem. Zawiera więcej witaminy C niż cytryna. Witamina C wzmacnia odporność organizmu oraz pomaga utrzymać prawidłowy stan skóry i naczyń krwionośnych. Dieta paprykowa wiąże się z uwzględnieniem spożywania papryki w codziennym menu.
Papryka czerwona jest źródłem dużej ilości beta-karotenu. Poza tym jest bogata w witaminę C i rutynę, która pomaga wzmocnić kruche naczynia krwionośne. Czerwona papryka zawiera dużo wartości odżywczych.
Zielona papryka zawiera natomiast duże ilości kwasu foliowego, stąd też wskazane jest spożywanie jej będąc w ciąży. Dodatkowo zawiera niewielką ilość kalorii i duże ilości witaminy E, która jest świetnym antyutleniaczem.
Zobacz również:
Papryka pomarańczowa i żółta jest źródłem luteiny i zeaksantyny, które wpływają pozytywnie na wzrok.
Ostre papryczki zawierają związki - alkaloidy. Największe ilości tego związku zawierają się w pestkach. Odpowiada on za ostrość papryczek. Dodatkowo związek ten wpływa na przyśpieszenie procesu przemiany materii, dlatego wskazane jest spożywanie ostrych papryczek przy walce ze zbędnymi kilogramami. Ostre papryczki mają działanie przeciwrakotwórcze, rozgrzewające, przeciwbólowe i bakteriobójcze.
Przykładowy jadłospis
- śniadanie
- obiad
sposób przyrządzenia:
Ugotować 40g makaronu. Po 1 strąku czerwonej, żółtej i zielonej papryki pokrojonych w cienkie paseczki, poddusić w 125ml bulionu, osączyć i wymieszać z 40g ugotowanego makaronu, majerankiem i parmezanem.
- kolacja
sposób przyrządzenia:
Pokrojony w kostkę 1 strąk czerwonej papryki i 1 posiekaną cebulę poddusić na 1 łyżeczce masła i zalać 1 jajkiem wymieszanym z 1 łyżką mleka, solą, pieprzem i natką. Smażyć aż jajko się zetnie. Jajecznicę ułożyć na 1 kromce chleba.