Szukaj

Dieta Dukana

Dieta Dukana stworzona została przez francuskiego doktora Pierre Dukana. Mówi się o niej, że jest dietą wytrwałych pomimo tego, że nie wymaga ona głodówki. Dodatkowo, odpowiednio przeprowadzona nie grozi efektem jojo, czyli nagłym powrotem do poprzedniej wagi.

Podziel się
Potrawa rybna Fot. Alex Bruda / sxc.hu

Czym jest dieta dukana?

Dieta Dukana podzielona jest na cztery fazy. Konkretnie jest to faza uderzeniowa, równowagi, utrwalenia i białkowych czwartków. Podobnym złożeniem względem innych diet jest spożywanie dużej ilości płynów, a najlepiej wody mineralnej. Jednak jej główną zasadą jest większe spożywanie ilości białek przy ograniczeniu tłuszczów i węglowodanów. Mówi się, że jest tylko dla wytrwałych osób, co jest prawdą ponieważ wymaga ona dużej samokontroli i samodyscypliny.

Jakie produkty można spożywać w diecie Dukana?

Do produktów, które można spożywać przechodząc na tę dietę, zaliczamy:

  • warzywa i owoce;
  • wodę mineralną;
  • koninę;
  • ryby, a zwłaszcza łososia, dorsza, tuńczyka czy makrelę;
  • owoce morza;
  • chude wędliny;
  • kurczaka;
  • indyka;
  • jajka;
  • chudy nabiał.

Fazy diety dukana

Faza uderzeniowa

W pierwszej fazie diety, najważniejszą rolę stanowią produkty bogate w białko. W sumie to wymagane jest wyłącznie jedzenie produktów białkowych. Ta faza trwa 10 dni i ważne jest w niej również odpowiednie przyjmowanie dużej ilości płynów. Najlepsza jest woda mineralna, ale może być to również herbata.

Faza równowagi

W drugim etapie, czyli po upływie od 3 do 10 dni do diety należy dodać warzywa. Jej cechą charakterystyczną jest jadłospis, który zmienia się co drugi dzień. Oznacza to, że w pierwszym dniu wymagane jest zjedzenie odpowiedniej ilości warzyw oraz protein, a na drugi dzień samych protein, a potem znów od początku, czyli tak na przemian. Czas trwania tej diety jest różny, wszystko zależy od tego, kiedy pożądana waga zostanie uzyskana.

Faza utrwalenia

Jak sama nazwa wskazuje, ta część diety Dukana ma za zadanie pomóc w utrzymaniu osiągniętej wagi, by uniknąć efektu jo-jo. W tej fazie możliwe jest również posilanie się owocami, a dodatkowo można dorzucić do niej pełnoziarniste pieczywo czy produkty skrobiowe. Jest w niej również możliwość zjedzenia dwóch dowolnych posiłków w ciągu jednego tygodnia. Nazywane są bardzo często „królewskimi” posiłkami, bo można zjeść to, na co ma się ochotę.

Białkowe czwartki

Ostatnia faza jest najtrudniejsza, ponieważ powinna trwać ona praktycznie do końca życia. Po osiągnięciu wymarzonej wagi oraz jej utrzymaniu należy jeszcze ograniczać się w każdy czwartek. W ciągu reszty dni tygodnia, można śmiało jadać to, na co ma się ochotę – oczywiście z racjonalnym podejściem i bez przesady. Jednak w czwartki, należy jeść tylko produkty białkowe. Z stąd również pochodzi nazwa tej fazy. Kolejną ważną informacją jest to, że w każdej fazie powinno się jeść codziennie również 3 łyżeczki otrębów owsianych.

Czy dieta Dukana działa?

Dieta Dukana może przynieść upragnione rezultaty, jeśli tylko jest wykonana prawidłowo. Żadna dieta nie jest skuteczna, gdy nie przestrzega się jej zasad i wykonuje „skoki w bok” czyli po prostu podjada wysokokaloryczne produkty. Ważna jest samokontrola, dyscyplina i cierpliwość, która po pewnym czasie przyniesie oczekiwaną wagę.