Szukaj

Zastrzyk hormonalny

Kiedy kobieta decyduje się na podjęcie współżycia lub chce kontynuować je nadal lecz np. ze względu na posiadanie już dzieci nie chce mieć kolejnego potomstwa szuka odpowiedniej metody antykoncepcyjnej dla siebie. W takiej sytuacji najlepiej by skonsultowała się z lekarzem ginekologiem i po przeprowadzeniu rozmowy na temat stanu jej zdrowie podjęła decyzje o dobrze najlepszej antykoncepcji dla niej.

Podziel się
Strzykawaka
Do jednej z metod które pozwalają zapobiegać ciąży należy zastrzyk hormonalny. Najczęściej zalecany jest on panią, które nie mogą stosować doustnych środków antykoncepcyjnych. Ponadto sięgają po nie kobiety które cierpią na schorzenia wątroby, zakrzepy naczyń krwionośnych lub karmią piersią.

Jak działa zastrzyk hormonalny?

Zastrzyk hormonalny posiada dawkę progestagenu, który zostaje wstrzykiwany w Twoje ramię lub pośladek. Zastrzyk ten wykonywany jest raz na trzy miesiące, przez ten czas hormon uwalniany jest w stałej dawce do Twojego organizmu i w ten sposób powstrzymuje owulację. Po 12 tygodniach od wykonania zastrzyku należy go powtórzyć, aby utrzymać zabezpieczenie przed niechcianą ciążą. W Polsce za wykonanie zastrzyku płaci pacjentka, wykonać go może lekarz ginekolog lub pielęgniarki z gabinetów ogólnych.

Zastrzyk owulacyjny wykonany z progestagenu powoduje, że nie dopuszczają one do owulacji. Zmienia on konsystencje śluzu szyjkowego i tym samym sprawia, że jest nie przepuszczalny dla plemników. Dodatkowo zmienia on charakter śluzówki macicy, nie pozwalając jej na zagnieżdżenie się zarodka.

Zalety stosowania zastrzyku hormonalnego:

  • Zastrzyk ten stosowany jest co 12 tygodni i jego działanie wystarcza na 2 do 3 miesięcy. Dużą zaletą tego środka antykoncepcyjnego jest fakt, że przez czas jego działania nie musisz martwić się o zabezpieczenie przed niechcianą ciążą.

  • Ponadto zastrzyk hormonalny zmniejsza napięcie przed miesiączkowe, łagodzi jego objawy.

  • Metodę tę zaleca się kobietą karmiącym piersią, gdyż zastrzyk nie wpływa na skład oraz objętość pokarmu. Zastrzyk można podać karmiącej kobiecie już 6 tygodni po porodzie.

Wady zastrzyku hormonalnego

  • Powoduje trwałą 3 miesięczną bezpłodność.

  • Jeżeli zaczniesz odczuwać skutki uboczne zastrzyku, niestety musisz je przetrzymać gdyż nie da się ich cofnąć. Zastrzyku bowiem nie da się usunąć.

  • Może się zdarzyć, że przytyjesz.

  • Zastrzyk nie uchroni Cię przed infekcją przenoszoną drogą płciową.

  • Kiedy zrezygnujesz z tej formy antykoncepcji, płodność oraz regularny okres może pojawić się natychmiast. Ale czasem zdarzają się wypadki kiedy płodność pojawia się po roku od zaprzestania przyjmowania zastrzyku.