Szukaj

Naturalne metody antykoncepcyjne

Naturalne metody antykoncepcyjne to powstrzymywanie się od współżycia w okresie, kiedy kobieta jest płodna, zazwyczaj przez 4-7 dni w miesiącu. Ogromną zaletą naturalnych metod antykoncepcyjnych, jest fakt że są one całkowicie bezpieczne dla kobiety. Nie ingerują one w naturalną gospodarkę hormonalną oraz organizm. Niestety ze względu na wymaganą samodyscyplinę, systematyczność nie jest to metoda godna polecenia każdemu.

Podziel się
termometr
Żeby zacząć stosować wybraną przez siebie naturalną metodę antykoncepcyjną należy poznać przebieg cyklu miesiączkowego. Zazwyczaj cykl miesiączkowy trwa 28 dni. Liczenie długości trwania cyklu zaczynamy od pierwszego dnia pojawienia się okresu. Od tej chwili zazwyczaj przez 13 - 14 dni trwa pierwsza faza menstruacji. Czas trwania pierwszej fazy  może się skracać bądź wydłużać, natomiast druga faza jest zawsze stała i wynosi 14 dni.

Naturalne metody antykoncepcyjne

  • Metoda termiczna: Polega na regularnym mierzeniu ciepłoty ciała kobiety. Na tej podstawie stwierdza się dni płodne i niepłodne. Dzięki temu możemy wyznaczyć dni w, których należy powstrzymać się od współżycia. Wskaźnik Perla dla tej metody wynosi 0,8 - 1,4. Oznacza to, że na 100 kobiet stosujących tę metodę w ciągu roku jedna zajdzie w ciążę.
  • Stosunek przerywany: polega na wyciągnięciu członka z pochwy tuż przed wytryskiem. W ten sposób plemniki nie dostają się do komórki jajowej. Wskaźnik Perla dla tej metody wynosi 8 - 17, oznacza to, że na 100 kobiet stosujących tę metodę w ciągu roku 8 - 17 zajdzie w ciążę.
  • Metoda obserwacji śluzu Billingsów: polega na obserwacji zmiany konsystencji śluzu w pochwie kobiety. Wskaźnik Perla dla tej metody wynosi 0,9 - 12, oznacza to, że na 100 kobiet stosujących tę metodę w ciągu roku 1 - 12 zajdzie w ciążę.
  • Metoda kalendarzowa: polega na oznaczeniu dni płodnych i niepłodnych w miesiącu. Kobieta by móc to ocenić musi wiedzieć jak długo trwa jej najdłuższy i najkrótszy cykl w ciągu minionego roku. Wskaźnik Perla dla tej metody wynosi 20-24, oznacza to, że na 100 kobiet stosujących tę metodę w ciągu roku 20-14 zajdzie w ciążę.
  • Metoda biochemiczna: nie jest ona metodą popularną. Polega na oznaczeniu w ślinie lub moczu hormonów płciowych, co pozwala na stwierdzenie czy kobieta w danym dniu jest płodna. Nie jest to metoda zbyt skuteczna, gdyż w przypadku zażywania leków, przeziębienia itp. mogą istnieć trudności z prawidłowym odczytaniem wyniku.