Szukaj

Sterylizacja kobiety

Podwiązanie jajowodów czyli sterylizacja kobiety to bardzo szczególny rodzaj antykoncepcji, gdyż powoduje trwałą bezpłodność. Tym samym kobieta, która podda się temu zabiegowi nie może już zajść w kolejną ciążę. Na wstępie warto także powiedzieć, że zabieg ten w Polsce jest nielegalny.

Podziel się
Lekarz

Na czym polega sterylizacja?

Jest to zabieg chirurgiczny, który polega na przecięciu i podwiązaniu jajowodów w taki sposób, iż komórki jajowe wędrując z jajników nie mogą się spotkać z plemnikami. Kiedy docierają one do przeszkody, która jest podwiązaniem jajowodów rozpadają się a następnie zostają wchłonięte.

Sterylizacja to metoda antykoncepcji, której poddają się ludzie posiadający już dzieci lub będące w wieku w którym pomimo ich braku są pewne, że ich nie chcą. Zdarza się, że na ten krok decydują się osoby które nie chcą przekazywać potomstwu chorób lub wad genetycznych.

Zalety Sterylizacji

  • Zabieg ten nie udaje się w przypadku jednego zabiegu na dwieście przeprowadzonych.
  • Jest to bardzo skuteczny rodzaj antykoncepcji
  • Nie musisz już myśleć o antykoncepcji wspomagającej
  • Nie wpływa na jakość seksu.
  • Nie stwierdzono skutków ubocznych.

Wady Sterylizacji

  • Jest to operacja o trwałych skutkach dlatego nim się na nią zdecydujesz musisz być tego stu procentowo pewna.
  • Ciąża będąca wynikiem ponownego zrostu jajowodów niesie spore ryzyko bycia ciążą pozamaciczną.
  • Nie chroni przed infekcjami i chorobami przenoszonymi drogą płciową.
  • Istnieje mała szansa na powrotne przywrócenie płodności poprzez zabieg chirurgiczny. Udaje się to w około 40% przypadków.

Podejmując decyzje o sterylizacji powinno się być człowiekiem dojrzałym i odpowiedzialnym. Jest to bowiem decyzja nie odwracalna, tym samym powinna być kilkukrotnie skonsultowana z partnerem a także dokładnie przemyślana. Na sterylizacje nie powinny decydować się osoby samotne, pary nie do końca przekonane czy chcą mieć potomstwo lub takie które chwilowo przechodzą kryzys w związku.

Jak już zostało wspomniane na początku artykułu w Polsce ten zabieg jest prawnie zabroniony, chyba że kolejna ciąża u kobiety spowodowałaby poważny uszczerbek na zdrowiu lub gdy wiadomo, że kolejne potomstwo będzie obciążone poważną wadą genetyczną.