Szukaj

Test ciażowy - działanie

Spóźnia ci się miesiączka i masz dziwne przeczucia, że możesz być w ciąży. Nie czekaj w nieskończoność na nadejście okresu tylko upewnij się czy twoje obawy są właściwe. Prócz metody diagnostycznej jaką jest kobieca intuicja istnieją na rynku jeszcze inne sposoby na sprawdzenie czy doszło do zapłodnienia. Jedną z nich jest domowy test ciążowy.

Podziel się
Test ciążowy

Działanie testu

Pozytywną cechą domowego testu ciążowego jest to, że możesz go wykonać w zaciszu własnej łazienki. Nie tylko są one szybką metodą, ale również są bardzo proste w obsłudze. Dostępne testy w aptece mierzą stężenie gonadotropiny kosmówkowej. Jest to hormon ciążowy wytwarzany przez łożysko. Hormon ten pojawia się w organizmie kobiety po zagnieżdżeniu się embrionu w ścianie macicy. Dzieje się to od 6 do 12 dni  po zapłodnieniu.

Domowe testy ciążowe powinny wykrywać stężenie tego hormonu w moczu, jednak nie zawsze się to udaje. Dlatego ich skuteczność jest uzależniona od długości czasu, w którym nastąpiło zapłodnienie. Niekiedy czułość takiego testu jest niska i wykonując go np. siedem dni przed spodziewaną miesiączką możesz otrzymać wynik negatywny pomimo tego, że jesteś w ciąży. Wynika z tego, że z każdym kolejnym dniem po zapłodnieniu skuteczność testu wzrasta nawet do 97 %. Jednak dla pewności warto powtórzyć test kilkakrotnie.

Testy ciążowe pozwalają rozpoznać ciąże we wczesnym stadium i przez to możesz zaraz kilka dni po zapłodnieniu zacząć dbać o siebie i przygotowywać się do macierzyństwa. Pomimo tego, że otrzymasz wynik pozytywny testu, zalecane jest udanie się do lekarza, który na pewno skieruje cię na badania krwi a następnie badania prenatalne. Pozwoli to na uzyskanie już stuprocentowej pewności o tym, że spodziewasz się dziecka.

Nie jestem pewna co do wyniku testu

Test ciążowy jak już było wspomniane jest prosty w obsłudze. Każdy jednak ma swoją specyfikę, więc najlepiej jest dokładnie przeczytać instrukcję obsługi, bo od dokładności jego wykonania zależy wynik. Jeżeli na teście zauważysz lekką niebieską linie zamiast mocnej ciemnej, co cię lekko zdezorientuje. Najlepiej powtórz test. Przyczyna tego może być albo niskie stężenie gonadotropiny co jest związane z czasem trwania ciąży albo może zależeć od samego testu. Tak czy inaczej taka cienka niebieska linia raczej świadczy o tym, że spodziewasz się dziecka. Dla pewności jednak powtórz test lub udaj się do lekarza, który na podstawie badania krwi rozwieje twoje obawy.

Wynik pozytywny a potem negatywny, co to oznacza?

Czasami zdarza się, że po wykonaniu testu otrzymasz wynik pozytywny a potem negatywny. Jest to związane z wystąpieniem ciąży biochemicznej. W czasie takiej ciąży dochodzi do zapłodnienia, jednak komórka jajowa nie zagnieżdża się w macicy i wydostaje się wraz z miesiączką. Czasami kobiety nawet nie zdają sobie sprawy, że wystąpiła u nich taka sytuacja. Z medycznego punktu widzenia nie można to uznać jako poronienia jednak często kobiety podchodzą do tego bardziej emocjonalnie. Szczególnie te, które starają się o dziecko.