Szukaj

Poród przez cięcie cesarskie

Istnieje duży odsetek porodów operacyjnych, czyli za pomocą cesarskiego cięcia. Pomimo tego, że większość kobiet jednak marzy o tym by rodzić siłami natury niekiedy muszą zgodzić się na inną opcję jaką jest cesarka. Najważniejsze jest jednak aby poród był bezpieczny i czasami cesarskie cięcie jest jedynym rozwiązaniem.

Podziel się
Lekarze

Jakie czynniki sprzyjają wzrostowi porodów za pomocą cesarskiego cięcia?

Wielkość dziecka - obecnie rodzą się coraz większe dzieci. W przypadku dużej masy noworodka nie jest możliwe ze względów bezpieczeństwa przeprowadzenie porodu pochwowego. Również występowanie cukrzycy ciążowej sprzyja większej wadzę dziecka. Może to spowodować zablokowanie dziecka w kanale rodny co stanowi zagrożenie życia matki i dziecka.

Waga przyszłej mamy jest, również przyczyną przeprowadzania cesarek. Otyłość ciężarnej bowiem niesie ze sobą ryzyko wystąpienia problemów ze sercem, tętnem lub inne zagrożenia jak np. przedłużający się poród przez to wykonuje się go operacyjnie.

Wiek matki - coraz więcej kobiet po 35 roku życia rodzi dopiero swoje pierwsze dziecko, w takich przypadkach także ze względu bezpieczeństwa i niedostatecznego rozciągnięcia mięśni i stawów mamy zaleca się cesarkę.

Powtórne cięcie cesarskie. Pomimo tego, że nie jest zakazany poród siłami natury po cesarce to jednak lekarze zalecają jej powtórzenie ze względu na możliwość wystąpienia komplikacji. Wszystko jest uzależnione od powodu wcześniejszego jej wykonania. Jeżeli on nadal istnieje i nie można jej pokonać np. wada serca czy zła budowa miednicy.

Prośba przyszłej mamy. Ponieważ wiele matek boi się bólu, który towarzyszy porodowi naturalnemu wybiera cięcie cesarskie. Trzeba jednak podkreślić, że pomimo rozwoju medycyny i poprawy jej jakości poród fizjologiczny nadal jest bezpieczniejszy niż cesarka.

Złe ułożenie dziecka w miednicy jest również przyczyną wykonania cesarskiego cięcia. Zbyt duża główka, która nie może przejść przez kanał rodny czy ułożenie pośladkowe lub poprzeczne w macicy matki eliminują poród pochwowy.

Ciąża wieloraczków. W przypadku porodu bliźniaczego jest jeszcze możliwość porodu pochwowego jednak zazwyczaj jest wykonywane cesarskie cięcie. Jeśli chodzi o trojaczki i liczniejsze porody zawsze dochodzi do cesarki.

Zagrożony stan płodu lub matki wywołany stanem przedrzucawkowym, cukrzycą, chorobami serca czy wadami wrodzonymi. Również zakażenie wirusem Herpes wywołującym opryszczkę albo wirusem HIV powoduje wykonanie operacyjne porodu.

Występowanie łożyska przodującego lub przedwczesne oddzielanie jego od ściany macicy powoduje to zamkniecie ujścia szyjki macicy oraz zagrożenie dla płodu.

Czasami decyzja o wykonaniu cesarskiego cięcia podejmowana jest szybko w trakcie rozpoczęcia akcji porodowej z przyczyn takich jak:

  • zbyt wolne postępowanie porodu przez niedostateczne rozwarcie szyjki macicy,
  • stan zagrożenia życia płodu,
  • wypadniecie pępowiny,
  • wystąpienie zagrożenia związanego z pęknięciem macicy.
W wypadku wykonania cięcia cesarskiego na pewno nie będziesz mogła uczestniczyć tak aktywnie w przyjściu na świat twojego dziecka jak podczas porodu naturalnego. Niektóre kobiety właśnie z tego względu wybierają ten rodzaj porodu, gdyż chcą uniknąć bólu, który towarzyszy porodowi pochwowemu. Dzięki możliwości otrzymania znieczulenia miejscowego kobieta może po części uczestniczyć w porodzie wraz ze swoim partnerem. To umożliwia, również zobaczenie swojej pociechy zaraz po urodzeniu jeżeli oczywiście twój stan oraz twojego dziecka będzie stabilny.

Jakie są procedury przy wykonywaniu cięcia cesarskiego?

1. Jeżeli cesarka jest zaplanowana wcześniej otrzymasz niezbędne informację na temat tego czego możesz się spodziewać oraz wyboru odpowiedniego dla ciebie znieczulenia.

2. Następnie zostaniesz przygotowana do porodu przez założenie kroplówki oraz podanie znieczulenia. Może to być znieczulenie miejscowe lub ogólne to wszystko zależy od ciebie i lekarza, które zostanie ci podane.

3. Twoje podbrzusze w miejscu gdzie będzie wykonane nacięcie zostanie umyte oraz będziesz mieć założony cewnik, żeby ułatwić wydobycie dziecka.

4. Przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego zostaniesz odgrodzona parawanem tak, abyś nie widziała całego porodu. Może w tym czasie towarzyszyć ci partner, aby trzymać cię za rękę i czekać na upragniona chwile zobaczenia swojej pociechy.

5. W następnej kolejności lekarz upewni się czy znieczulenie zaczęło działać i rozpocznie się zabieg. Wykona on nacięcie na wysokości twojego bikini a następnie kolejne w dolnej części twojej macicy. W przypadku kiedy nie odeszły ci jeszcze wody płodowe zostaną one przebite i odessane.

6. Po tych wszystkich czynnościach dziecko zostanie wydobyte na powierzchnię. Jeżeli wszystko będzie w porządku po przecięciu pępowiny oraz odessaniu zawartości nosa i ust dziecka usłyszysz jego krzyk i będziesz mogła wziąć na ręce.

7. W tym czasie lekarz obejrzy twoje narządy rodne i wydobędzie łożysko. Wcześniejsze wykonane nacięcia zostaną zszyte nićmi rozpuszczalnymi, aby potem nie trzeba byto ich usuwać.

W przypadku wykonania cesarki w trybie nagłym wszystkie wymienione wcześniej podpunkty mogą działać w znacznie szybszym tempie. Postaraj się pomimo tego całego pośpiechu i zamieszania wokół twojej osoby zachować spokój. Najprawdopodobniej w takim wypadku zostanie podane znieczulenie ogólne, gdyż nie będzie czasu na zastosowanie miejscowego.

Obecnie istniej możliwość wykonania cięcia cesarskiego na życzenie jednak lekarze raczej są przeciwni tej formie przeprowadzania porodu bez koniecznych przeciwwskazań. Jeżeli się jednak na niego zdecydujesz bo przeraża cię poród pochwowy przeanalizuj wraz z partnerem wszystkie plusy i minusy tak, aby twoja decyzja została podjęta świadomie.