Szukaj

Płodność po tabletkach antykoncepcyjnych

Wiele kobiet zastanawia się, jak szybko wraca możliwość zajścia w ciążę po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Otóż może być tak, że płodność wraca niemalże z chwilą odstawienia pigułek lub w niektórych przypadkach organizm potrzebuje kilku miesięcy, żeby być gotowy na poczęcie dziecka.

Podziel się
Tabletki Fot. Cathy Kaplan / sxc.hu

Najbardziej bezpieczną metodą wydaje się właśnie doustna antykoncepcja hormonalna, gdyż nie powoduje ona większych „uszczerbków” w organizmie kobiety i w ten sposób po odstawieniu tabletek nie powoduje trudności w zajściu w ciążę. Nie istotna jest nawet długość czasu przyjmowanych tabletek.

Jak zachowuje się organizm po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

W czasie przyjmowania metody doustnej antykoncepcji w organizmie kobiety dochodzi do szeregu hormonalnych zmian, które uniemożliwiają zajście w ciążę. Po ich odstawieniu, nawet już do kilku dni organizm staje się wolny od tych dodatkowych hormonów, które zawarte są w tabletkach. Jednak mogą pojawić się opóźnienia z pierwszą owulacją. Wszystko zależy od indywidualnych właściwości organizmu kobiety. Zdarzają się sytuacje, że potrzeba nawet kilku tygodni a nawet miesięcy, żeby całkowita równowaga hormonalna wróciła do normy. Najczęściej jednak, czas ten szacowany jest w dwóch – trzech tygodniach po zaprzestaniu tej metody antykoncepcji. Warto jeszcze raz podkreślić, że czas „regeneracji” organizmu nie jest uzależniony od długości czy rodzaju przyjmowanych tabletek. Wszystko zależne jest od organizmu, a jak wiadomo każdy jest inny, więc potrzebuje innego okresu, by znów być płodnym.

Wiele kobiet przyjmuje również tabletki antykoncepcyjne po to, by wyregulować sobie okres. Najczęściej robią to kobiety, które regularnie współżyją z partnerem. Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, organizm po powrocie do równowagi hormonalnej spowoduje również, że cykle znów będą nieregularne. Podobnie jest z owulacją, jeżeli występowały np.: cykle bezowulacyjne u kobiety, to również po zaprzestaniu przyjmowania tabletek, cykle te znów mogą się pojawiać.

Czy można zajść w ciążę po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Ciąża po przyjmowaniu tabletek również jest sprawą zależną od organizmu. Zdarzają się rzadkie, bardzo rzadkie przypadki zajścia w ciążę nawet przy przyjmowaniu tabletek. Ciąża oraz płód w żadnym stopniu nie są zagrożone, więc nie powinno być powodów do obaw, ale należy skonsultować się z lekarzem. Także istnieje możliwość zajścia w ciążę nawet tuż po zaprzestaniu przyjmowania tabletek. Zaleca się jednak, aby poczekać kilka miesięcy po to, by hormony w organizmie ustabilizowały się i wszystko funkcjonowało w normie. W tym okresie można przyjmować witamin pernatalne, które posiadają szereg składników korzystnych dla dziecka. W końcu maluch będzie żywić się tym, co mama. W tym okresie warto również wzmożyć aktywność fizyczną, częściej przebywać na świeżym powietrzu i ograniczyć używki takie jak alkohol czy papierosy.

W wielu przypadkach, czas starania się o dziecko wynosi nawet do 12 miesięcy. Nie ma tutaj znaczenia czy kobieta przyjmowała tabletki czy też nie. Szacuje się, że nawet 85% par starających się o potomstwo, potrzebowało takiego okresu czasu. Warto jednak przejść na zdrową dietę, regularnie odwiedzać specjalistę i przeprowadzać badania, gdyż to może znaleźć przyczyny trudności zajścia w ciążę i wyeliminować je.