Szukaj

Jak skutecznie zabezpieczyć się przed ciążą?

Na rynku istnieje szereg środków przeznaczonych do antykoncepcji. Do najpowszechniejszych należą prezerwatywy i pigułki hormonalne. Skuteczność środków bywa różna i zależy głównie od dbałości w ich stosowaniu.

Podziel się
Różne formy antykoncepcji

Kobieca antykoncepcja hormonalna

Młode kobiety, na swoją pierwszą metodę antykoncepcyjną, wybierają zwykle pigułki hormonalne. Podyktowane jest to wysoką skutecznością ochronną takich preparatów, jak również ich stosunkowo niewysoką ceną. Wśród metod hormonalnych wyróżnia się leki jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe. Te pierwsze zawierają wyłącznie tzw. gestageny i występują pod postacią tabletek, zastrzyków, plastrów lub implantów podskórnych. Ich działanie antykoncepcyjne polega głównie na hamowaniu wydzielania przez przysadkę mózgową lutropiny, co uniemożliwia owulację oraz wpływa na zmniejszenie przepuszczalności śluzu szyjkowego dla plemników. Preparaty dwuskładnikowe z kolei, oprócz gestagenów, hamujących owulację, składają się także z etynyloestradiolu, który nie dopuszcza do dojrzewania komórki jajowej.

Mechaniczne metody zapobiegania ciąży

Działanie metod mechanicznych polega na stworzeniu nieprzenikalnej dla plemników bariery pomiędzy pochwą, a macicą. Do tego rodzaju metod należy kapturek dopochwowy. Mniejsza popularność stosowania blokad mechanicznych (w porównaniu z antykoncepcją hormonalną) podyktowana jest obawą przed nieprawidłowym umieszczeniem kapturka w pochwie, a także przed koniecznością wykonania tego zabiegu bezpośrednio przed stosunkiem, co zdecydowanie ogranicza spontaniczność i romantyczność seksu.

Nieodwracalne metody antykoncepcji

Ten rodzaj metod stosowany jest najrzadziej i prawie zawsze przez kobiety, które są pewne, że nie chcą mieć więcej dzieci. Ten rodzaj zabezpieczenia przed ciążą jest permanentny i polega na podwiązaniu lub przecięciu jajowodów. Jest także najdroższym rozwiązaniem, bo wymaga specjalistycznej interwencji chirurgicznej.

Metody antykoncepcji dla mężczyzn

Najtańszą, ogólnodostępną i łatwą w użyciu metodą jest prezerwatywa. Dodatkowo może być wyposażona w substancje plemnikobójcze, które zwiększają jej skuteczność antykoncepcyjną. Prezerwatywa stanowi również ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Mężczyźni, szczególni ci w wieku średnim, mają możliwość poddania się wazektomii. Jest to metoda nieodwracalna. W fazach eksperymentów znajduje się obecnie hormonalna metoda antykoncepcji dla mężczyzn.

Niezależnie od wyboru metody zapobiegania ciąży, ważne jest by stosować ją według zaleceń opisanych na opakowaniu, bo nawet najskuteczniejsza metoda zawiedzie, gdy zabraknie odpowiedzialności ze strony jej użytkownika.

Autor: Martyna Podsiedlik