Szukaj

Środki czystości a ciąża

Często kobieta w ciąży zastanawiają się czy środki czystości jakich używa w swoim gospodarstwie domowym są dla niej bezpieczne. Jest to związane z tym, że przyszła mama patrzy na świat z innej perspektywy, gdyż martwi się o swoje nienarodzone dziecko. Prawda jest taka, że niektóre substancję, których używasz mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka. Jednak zachowanie ostrożności w ich stosowaniu oraz odpowiednia wiedza na ich temat stanowią klucz dla bezpieczeństwa.

Podziel się
Środki czystości

Jakich środków czystości należy unikać w ciąży?

Ciąża to nie jest choroba, dlatego nie oznacza to, że musisz rezygnować ze sprzątania. Oczywiście musisz bardziej uważać na siebie, szczególnie kiedy podnosisz jakieś cięższe rzeczy. Lepiej jeżeli będzie to robił za ciebie ktoś inny. Jednak normalne zamiatanie, mycie podłóg czy ścieranie kurzy nie jest zabronione. Te czynności mogą jedynie wywołać u ciebie ból kręgosłupa.

Kilka dobrych rad:

  • Unikaj środków chemicznych o ostrym zapachu.
  • Czytaj uważnie etykiety. Szczególnie kiedy piszę, że zawierają substancję toksyczne.
  • Podczas sprzątania wentyluj pomieszczenie lub poproś kogoś kto cię wyręczy z tej czynności.
  • Nie używaj produktów zawierających amoniak czy chlor.
  • W czasie sprzątania zakładaj gumowe rękawiczki.
Jeżeli chodzi o środki owadobójcze nie stanowią one większego zagrożenia chyba, że kontakt taki będzie długotrwały. Trzeba tylko zachować środki ostrożności. Jeżeli w okolicy rozpylane są chemikalia staraj się nie wychodzić na zewnątrz. W mieszkaniu natomiast na ten okres pozamykaj okna. W przypadku kiedy do dezynfekcji dochodzi w twoim mieszkaniu dokładnie umyj powierzchnie, która została spryskana. Uważaj również na talerze oraz wszystkie rzeczy, których używasz do podawania jedzenia. Po dezynfekcji dokładnie wywietrz pomieszczenie. Jeżeli jest to możliwe staraj się stosować raczej naturalne sposoby zwalczania szkodników jak pułapki czy plastry na insekty.

Jednym z większych zagrożeń dla kobiety w ciąży stanowi ołów. Dlatego staraj się unikać jego źródeł, jak stare farby czy dawne wyroby garncarskie lub ceramiczne. Również śladowe ilości ołowiu mogą być w wodzie pitnej, dlatego upewnij się czy woda, którą spożywasz jest wolna od tego pierwiastku.

Kiedy postanowisz przed narodzinami dziecka zrobić mały remont i pomalować pokój nie musisz się martwić, gdyż obecne farby nie zawierają rtęci oraz ołowiu. Jednak dla bezpieczeństwa staraj się  w tym czasie przebywać poza domem. Całkowicie jednak unikaj wszelkich środków do usuwania farb, cyklinowania podłóg itp.