Szukaj

Jak sobie radzić z podrażnieniami po goleniu?

Szczególnie w okresie letnim wiele kobiet zmaga się z podrażnieniami oraz wrastaniem włosków po goleniu. Najczęściej bezpośrednią przyczyną występowania podrażnień po goleniu jest tępa maszynka do golenia, nieodpowiednie przygotowanie skóry do golenia oraz niekiedy zbyt szybkie golenie.

Podziel się
Akcesoria do golenia Fot. Ramasamy Chidambaram / sxc.hu

W jaki sposób kobiety walczą z podrażnieniem po goleniu?

Jednym z najprostszych sposobów pozbycia się podrażnień na ciele jest golenie się po kąpieli, ponieważ wtedy włoski na ciele stają się miększe a skóra jest wtedy mniej podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Popularne jest również stosowanie octu jabłkowego bezpośrednio na miejsca podrażnienia.

Ocet jabłkowy stosowany jest do likwidacji podrażnień, ponieważ ma on właściwości antyseptyczne. Kolejną metodą, która powoduje zmniejszenie się skali podrażnienia jest stosowanie ciepłego kompresu z dodatkiem kropli oleju lawendowego. Ciepły kompres, aby mógł spełnić swoje zadanie łagodzące powinien być przyłożony bezpośrednio na podrażniony fragment skóry. Podrażnienia mogą zostać zniwelowane za pomocą odpowiednio wykonanego masażu połączonego z użyciem olejku jojoba oraz awokado.

Jak z podrażnieniami radzą sobie mężczyźni?

Mężczyźni najczęściej skarżą się na podrażnienia skóry okolic szyi, często związane jest to z nieodpowiednią techniką golenia oraz z nieoczyszczoną skórą. Podrażnienia najczęściej występują w postaci krostek, które spowodowane są przez wrastające włoski. Ważną kwestią jest również stopień oczyszczenia skóry, ponieważ im bardziej skóra jest oczyszczona tym lepsze jest same golenie. W celu przeprowadzenia najbardziej efektywnego oczyszczania należy stosować peelingi, które pozwolą usunąć martwy naskórek.

Najlepiej golić się bezpośrednio po wyjściu spod prysznica kiedy zarost staje się dużo miększy. Lepiej golić się na czczo niż po śniadaniu, ponieważ kawa pobudza krążenie krwi a co za tym idzie naczynia nabrzmiewają i ryzyko zacięcia staje się dużo większe. Następnie należy ogolić się z włosem, w przypadku zarostu, który jest bardzo oporny na golenie stosujemy golenie pod włos. Po goleniu należy użyć odpowiedniego balsamu po goleniu, ponieważ ten zabieg również zniweczy wystąpienie ewentualnych podrażnień oraz zapobiegnie procesowi wrastania włosków. Należy pamiętać, aby w czystości zachować maszynkę do golenia, która powinna być także odpowiednio ostra. Stosowanie zabrudzonej maszynki jest bardzo niebezpieczne, ponieważ w jej wnętrzu mnożą się bakterie i zarazki.

Zarówno kobiety oraz mężczyźni aby uniknąć podrażnień skóry powinni zadbać o stosowanie odpowiednich peelingów do ciała oraz używanie balsamów nawilżających i odżywczych, które zmiękczają naskórek. Dzięki tym zabiegom zarost będzie stawiał dużo mniejszy opór!

Autor:

Agnieszka Puszcz