Szukaj

Jak pozbyć się rozstępów?

Rozstępy są wynikiem nadmiernego rozciągania się skóry, które powoduje zrywanie włókien kolagenu i elastyny. Jest to problem głównie natury estetycznej, ale zmaga się z nim średnio 70 proc. kobiet i około 40 proc. mężczyzn. Dotykają zwłaszcza ciężarnych i osób z wyraźnymi wahaniami wagi. Nie omijają także nastolatków w okresie dojrzewania i kulturystów przyjmujących steroidowe leki.

Podziel się
Kobieta po zrzuceniu kilku kilogramów Fot. Petr Kratochvil / publicdomainpictures.net

Dwie fazy

Zanim zaczniemy zmagania z rozstępami wart zdać sobie sprawę, w jakiej fazie się one znajdują. W pierwszym etapie – tzw. zapalnym – włókna dopiero co zostały zerwane i można zauważyć na skórze czerwone prążki na ciele. Trwa on od kilku miesięcy do dwóch lat. Drugi etap - zanikowy – polega na regeneracji zerwanej tkanki, w trakcie której prążki stają się wręcz białe. Bez wątpienia większe szanse na pozbycie się rozstępów są większe, gdy szkodzenia skóry są świeże.

Profilaktyka

Warto wiedzieć, że rozstępom można zapobiegać, a nawet ograniczać ich rozrost, kiedy już się pojawią. Świeże (czerwonawe) stosunkowo łatwo zwalczyć  za pomocą specjalnych kremów i maści na rozstępy. Najlepszy efekt dadzą kosmoceutyki, czyli tzw. 2w1 – lek i kosmetyk. Ich skład powinien bazować na związkach krzemu, kwasie mlekowym i witaminach A, E i C. Aplikację produktu warto łączyć z energicznym masażem skóry, który poprawi jej ukrwienie. Regularne nawilżenie i odżywienie skóry to również idealny sposób na zapobieganie rozstępom. Korzystne będą też naprzemienne ciepłe i zimne prysznice (Uwaga! Kolejność temperatury wody jest istotna!).

Domowe sposoby

Równie skuteczne mogą okazać się babcine sposoby - olejowa maść, miętowa kąpiel albo kawowy peeling, których przygotowanie jest dziecinnie proste.

Do przygotowania oleistej maści wystarczy mieszanina z 3 łyżek oleju migdałowego , 5 kroplami olejku rumiankowego i 5 kroplami olejku lawendowego. Specyfik należy dwa razy dziennie wmasowywać w skórę z problemem.

Żeby przygotować miętową kąpiel musisz zaparzyć od trzech do czterech torebek miętowej herbaty w 3 litrach wrzątku. Po 20 minutach wystarczy przelać napar do wanny z ciepłą wodą. Dwa razy w tygodniu zanurz się w takiej kąpieli na kwadrans, by po miesiącu zauważyć efekty.

Detoksykujący peeling kawowy przygotujesz przy pomocy ledwie dwóch łyżek zmielonej kawy zalanej odrobiną wrzątku. Wystarczy, że do fusów dodasz odrobinę żelu do kąpieli. Tak przygotowany peeling wcieraj w skórę co drugi dzień przez około 2-3 miesiące. Przy okazji pozbędziesz się (lub zapobiegniesz) cellulitowi.

Leczenie

Bladych (utrwalonych) rozstępów można się pozbyć stosując inne sposoby. Pierwszym z nich jest chemabrazja, czyli peelingi chemiczne, które zmniejszają grubość warstwy rogowej skóry i wygładzają ją poprzez ścieranie naskórka. Inną skuteczną metodą jest mezoterapia , która polega na wstrzykiwaniu w głębsze partie skóry koktajli na bazie kwasów polimlekowego lub hialuronowego – mają one pobudzić tkankę do odbudowy uszkodzeń. Dermabrazja to również zabieg, podczas którego wierzchnia warstwa skóry ścierana jest diamentową tarczą lub ostrą szczoteczką. Ta metoda stymuluje regenerację skóry poprzez jej mocne uszkodzenie. Za „przełom w walce z rozstępami” uważany jest laser frakcyjny, którego światło wnika w skórę i pochłania wodę w komórkach. Jest ona podgrzewana i odparowywana, co powoduje stymulację procesów naprawczych skóry. Za jeden z najbardziej skutecznych sposobów uważany jest zabieg radiofrekwencji mikroigłowej, który polega na jednoczesnym nakłuwaniu skóry 25 mikroigłami i podgrzewaniu jej. Wtedy włókna kurczą się i zagęszczają, bo powstają między nimi świeże. Metodą najbardziej inwazyjną jest chirurgiczne wycięcie rozstępów – poprzez wycięcie płata skóry z problemem. Niestety po zabiegu zostaje blizna, dlatego kobiety rzadko się na nią decydują.

Autor: Anna Polit