Szukaj

Internet a młodzież

Nowoczesne media stwarzają wiele zagrożeń dla młodzieży. Obecnie Internet jest tak rozpowszechniona formą komunikacji oraz stwarza duże możliwości dydaktyczne, dlatego jest dostępny w pracy, w szkołach oraz innych ośrodkach. Przez co młodzież jest bardziej  podatna na uzależnienie od niego.

Podziel się
Dziecko przy komputerze
Obecnie internet jest już wszędzie, można podłączyć go do telewizora, mieć w telefonie komórkowym, więc tak naprawdę towarzyszy nam zawsze. Dzisiaj już każdy nastolatek wymaga od rodziców posiadania internetu w swoim domu. Jednak problem pojawia się w przypadku braku kontroli nad korzystaniem dziecka z sieci.

Rodzice często nie są wstanie objąć nadzorem tego, co ich dzieci robią w internecie, przez to dochodzi do wielu niekorzystnych zjawisk:
  • uzależnienie od internetu,
  • zawieranie nieodpowiednich znajomości czatowych,
  • uzależnienie od gier internetowych,
  • możliwość odwiedzania stron pornograficznych,
  • możliwość napotkania stron poświęconych hazardowi,
  • podatność na wyłudzenia pieniężne np. poprzez wysyłanie sms-ów , podanie numeru karty kredytowej itp.
Są to jedynie niektóre zagrożenia jakie czyhają na młodzież w internecie. Dlatego bardzo ważna jest kontrola rodziców. Można w tym celu zastosować blokady, na niektóre strony lub ustalać limit korzystania z internetu.

Bardziej podatne na uzależnienie od internetu jest starsza młodzież oraz studenci. Jest to spowodowane czynnikami psychologicznymi oraz rozwojowymi, które występuje w tym okresie życia. W tym czasie silnie zaczyna się kształtować tożsamość oraz ludzie podatni są na nowe znajomości. Problem z uzależnienie od internetu jest taki, że może powodować zaburzenie cech osobowościowych, które będą rzutować na dalsze życie człowieka.

Sieć dla młodych ludzi wydaje się bardzo atrakcyjną formą kontaktów, ze względu na występującą w niej anonimowość. Każdy może stworzyć „nową” osobowość, dzięki której pozbędzie się wszystkich swoich kompleksów. Internet jest wymarzonym rajem dla ludzi nieśmiałych, którzy mają problemy w życiu codziennym z kontaktami osobistymi.

Poza tym życie młodego człowieka, który wkroczył w dorosłość może być bardzo stresujące i niepewne, dlatego tego typu technologia często jest wykorzystywana w celu odreagowania.

Niebezpieczeństwo ze strony świata internetowego dla młodzieży tkwi w nadmiernym używaniu sieci. Może się to przyczynić do zaburzeń psychologicznych. Młodzież uzależniona od internetu nie jest wstanie stworzyć prawdziwych relacji ze swoimi rówieśnikami, co może zaburzyć jego przystosowanie do normalnego życia.
Niezaprzeczalnym faktem jest to, że młodzi ludzie są bardziej podatni na uzależnienie od internetu przez jego powszechność oraz codzienne użytkowanie nie tylko w domu, ale i w szkole oraz pracy. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio kontrolować swój czas spędzany w sieci i dość wcześnie przeciwdziałać tego typu uzależnieniu.