Szukaj

Diagnostyka zakupoholizmu

Zakupoholizm zaliczany jest do nowego typu uzależnień, z jakimi mamy do czynienia od niedawna. Charakteryzują się niemożnością do samoregulacji własnych zachowań konsumpcyjnymi – nawyki wymykają nam się spod kontroli. Osoba uzależniona ma częste poczucie konieczności nabywania i posiadania przedmiotów, które często są nie potrzebne. Niemożność spełnienia tego kryterium wiąże się z zachwianiem własnego stanu emocjonalnego.

Podziel się
Supermarket

Zakupoholizm można porównać do uzależnienia od substancji, gdyż ma wiele cech wspólnych z tego typu nałogiem:

  • Uzależniony zwiększa czas poświęcany zakupom oraz ilość wydawanych na nie pieniędzy. Podobnie jak jest z narkotykami. Z czasem chcesz coraz większe i częstsze dawki substancji odurzających.
  • Zakupy powodują u niego wzrost dopaminy, czyli odczucia przyjemności, podobnie jak po spożyciu substancji odurzających, dlatego nałogowiec chce powtarzać ciągle to doświadczenie.
  • Abstynencja od kupowania, jak nie zażywania substancji odurzających powoduje złe samopoczucie.
Zakupoholizm bardzo negatywnie wpływa na stan emocjonalny uzależnionego. Powoduje, jak większość uzależnień, że nałogowiec zaczyna zaniedbywać życie społeczne, własną rodzinę czy pracę. Zakupoholizm różni się od normalnego robienia zakupów, tym że uzależniony nie potrafi odeprzeć przymusu kupienia nowych przedmiotów. Nie tylko nabywa je w chwilach okresowego przygnębienia, ale za każdym razem by załagodzić swój niepokój. Często osoba taka neguje istnienie problemu, wmawiając sobie, że jest wstanie zapanować nad swoim natręctwem, chociaż jest wręcz przeciwnie.

Zakupoholizm nie tylko negatywnie wpływa na osobę uzależniona, ma również katastrofalne skutki w relacja z innymi osobami oraz może doprowadzić do ruiny finansowej. Dlatego bardzo ważne  jest, jak najszybsze zdiagnozowanie problemu oraz znalezienie przyczyn  jego powstania. Oczywiście niezaprzeczalnym faktem, jest konieczność skorzystania z usług psychologa lub specjalnych terapii. Sam bowiem zakupoholik nie jest sobie w stanie pomóc.

Problem, odnośnie tego rodzaju uzależnienia jest taki, że współczesny sposób konsumpcji oraz przytłaczająca rzeczywistość hipermarketów nie ułatwiają nam leczenia, wręcz przeciwnie stają się pokusa, której trudno się oprzeć szczególnie kobietą.