Szukaj

Co to jest nikotynizm?

Uzależnienie od papierosów jest jednym najpowszechniejszych nałogów, które można spotkać w dzisiejszym świecie. Do palenia papierosów przyczyniają się czynniki fizjologiczne i psychologiczne, ale także socjologiczne. Uzależnienie od tytoniu najczęściej rozpoczyna się w okolicznościach towarzyskich lub przez naśladownictwo.

Podziel się
Mężczyzna z papierosem Fot. Marco Michelini / sxc.hu

Zjawisko nikotynizmu

Zjawisko nikotynizmu polega na przewlekłym używaniu tytoniu, zawierającego silną truciznę - nikotynę i inne szkodliwe dla organizmu ludzkiego substancje, zawarte w liściach i korzeniach tytoniu. Uzależnienie objawia się olbrzymimi negatywnymi skutkami, zarówno indywidualnymi jak i społecznymi. Źródła podają, że nawet przewyższają skutki alkoholizmu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), papierosy pali ponad miliard osób na świecie. Papierosy zabijają co roku ponad 4 miliony ludzi. Na choroby, będące wynikiem palenia tytoniu, co 8 min. umiera człowiek. WHO przewiduje, że do 2002 roku, nikotyna będzie przyczyną 20% zgonów na świecie. Szacuje się, że każdego dnia od 82 do 99 tysięcy młodych ludzi zaczyna palić pod wpływem sugestywnych reklam i promocji, prowadzonych przez wielkie koncerny tytoniowe.

Podobnie jak inne środki uzależniające nikotyna oddziałuje na systemy nagradzania w mózgu związane z odczuwaniem przyjemności, powoduje zwiększenie ilości dopaminy w połączeniach międzyneuronalnych stymulując system nagradzania. Dopamina daje odczucie przyjemności po zapaleniu papierosa, wzmacnia uzależnienie, a obniżenie jej poziomu w centralnym systemie nerwowym jest odpowiedzialne za objawy odstawienia po rzuceniu palenia.

Szkodliwe substancje w papierosach

Zawarte w dymie tytoniowym szkodliwe substancje działają w różnych obszarach ciała, niektóre działają w jamie ustnej, inne oddziaływają na drogi oddechowe a jeszcze inne działają na narządy wewnętrzne po wchłonięciu się w krew. Nikogo nie trzeba przekonywać, że palenie jest szkodliwe. Zresztą widać to ostatnimi czasy, kiedy to rządy wielu krajów wypowiedziały wojnę palaczom. Najbardziej dotkliwie odczuły to osoby lubiące puścić sobie dymka w miejscach publicznych jak restauracje czy knajpy. To właśnie powodowało największą złość pośród palaczy, że nie mogą zapalić sobie przy piwku. Jednak w większych knajpkach są wydzielone specjalne sale dla palaczy, więc one cieszą się dużą popularnością.

Wypalenie papierosa pozbawia każdego palacza 11 minut życia, zgodnie z oceną brytyjskich uczonych. Dr Mary Shaw i jej koledzy z angielskiego Uniwersytetu w Brystolu oparli swą ocenę na badaniach brytyjskich gospodarstw domowych. Doszli oni do wniosku, że typowy mężczyzna – palacz „wypali łącznie 311,688 papierosów”, poczynając od siedemnastego roku życia aż do śmierci w wieku 71 lat.

Po przeprowadzeniu innych badań doszli oni do wniosku, że palenie przez całe życie powoduje, iż mężczyzna palacz żyje krócej o 6.5 lat w po-równaniu z niepalącymi. „Oznacza to – piszą naukowcy - że każdy papieros kosztuje go średnio 11 minut życia.”

Wyrzeczenie się całego kartonu papierosów dałoby palaczowi dodatkowo półtora dnia życia, „czas wystarczający na lot dookoła świata, wysłuchanie opery Wagnera lub romantyczną noc poza domem” – stwierdza się w raporcie.

Każdy palacz powinien w końcu pomyśleć o zerwaniu z nałogiem. Największą zachętą dla osób palących powinien być fakt, że pożegnanie się z papierosami, bez względu na wiek, przynosi niemal natychmiastowe korzyści zdrowotne. Już pierwsze minuty abstynencji przynoszą wyraźne zmiany, a w miarę upływu czasu pozytywne efekty jeszcze wyraźniej przybierają na sile.

Źródło:
http://www.biomedical.pl/zdrowie/nikotynizm-57.html
http://www.health4u.pl/nalogi/Korzysci+zdrowotne+wynikajace+z+rzucenia+palenia-1031/