Szukaj

Jak się rozstawać z dzieckiem - wskazówki

Rozstanie z dzieckiem jest trudne dla dziecka i matki. Jednak jest to konieczne i zupełnie naturalne, że matka z dzieckiem nie są w stanie spędzać ze sobą całego czasu. Jakie więc podjąć kroki, by ułatwić matce i dziecku rozstanie. Oto kilka wskazówek.

Podziel się
Szczęśliwa rodzina

Jak zaplanować rozstanie z dzieckiem?


  • Bądź gotowa do wyjścia wcześniej
Jeśli wcześniej przygotujesz się do wyjścia, będziesz mieć więcej czasu dla dziecka bezpośrednio przed opuszczeniem z domu. Dzięki temu dziecko nie będzie czuło się pominięte  ani porzucone. Warto poświęcić dziecku 15 minut przed wyjście czytając mu bajkę czy po prostu się z nim bawiąc.

  • Znajdź dziecku ciekawe zajęcia na moment wyjścia z domu
Wychodząc z domu zadbaj o to by zorganizować dziecku  czas podczas twojej nieobecności. Na pewno nie spowoduje to, że malec nie będzie płakał, ale będzie miało jakieś zajęcie gdy wyjdziesz.

  • Zostaw dziecku coś co będzie mu cię przypominało
Okazuje się, że nawet zwykły przedmiot, który do ciebie należy może w znacznym stopniu zminimalizować tęsknotę i strach dziecka spowodowany rozłąka. Dlatego wychodząc z domu zostaw bobasowi swój ulubiony jasiek, swoją fotografię czy nawet ślad pomalowanych szminka ust.

  • Zostaw filmom dramatyczne pożegnanie
Dramatyczne, długi i ckliwe pożegnania sprawdzają się tylko w filmach. Postaraj się by pożegnanie z dzieckiem miało zwyczajny przebieg. Jeśli chce ci się płakać postaraj się by powstrzymać płacz i ukryć go przed dzieckiem. Rozstając się z dzieckiem możesz używać śmiesznych zwrotów, by rozśmieszyć malca i rozładować napięcie.

  • Pozwól dziecku pomachać ci na pożegnanie
Jeśli tylko istnieje taka możliwość pozwól dziecku by mogło cie pożegnać. W tym celu poproś opiekunkę by  trzymała maluszka w oknie, aby mógł ci pomachać. Jeśli malec nie ma na to ochoty po prostu uśmiechnij się do niego i sama mu pomachaj.

  • Tak zorganizuj swój czas by dziecko z opiekunka również miało możliwość wyjścia
Pamiętaj, że dziecku będzie łatwiej znieść rozstanie jeśli będzie miało świadomość, że ono również wyjdzie w swoje ulubione miejsce. Jeśli dziecko będzie miało świadomość, że ono również wyjdzie do parku czy do koleżanki się pobawić na pewno łatwiej zrozumie, że tyt  także masz potrzebę wyjścia.