Szukaj

Dieta dziecka w czasie choroby

Każde dziecko niezależnie od tego w jakim okresie życia się znajduje, przechodzi różne infekcje, związane z podwyższoną temperaturą, wymiotami, bólem gardła i innymi objawami. Złe samopoczucie, zazwyczaj skutkuje utratą apetytu i odmową przyjmowania płynów. Jednak w takim stanie, powinno się w szczególności zadbać o odpowiednią dietę dla dziecka. Wiadomo wszystko zależy od wieku, jednak jest parę aspektów, które ogółem można zastosować zawsze.

Podziel się
Chore dziecko adstone.pl

Płyny i nawadnianie

Podawanie płynów jest bardzo ważnym elementem diety podczas choroby u dziecka. Niezależnie od tego, czy jest to infekcja żołądkowa czy nie, organizm trzeba nawadniać. W takim stanie dzieci całkowicie odmawiają ich przyjmowania, jednak trzeba z tym walczyć. Panika w takim momencie nie jest najlepszym doradcą. Płyny należy podawać w pewnych odstępach czasowych i w niewielkich ilościach, każda przyjęta kropla ma znacznie. Ważne jest to, aby unikać wmuszania oraz podawania bardzo dużych ilości na jeden raz, gdyż może mieć to odwrotny skutek.

Co podawać do pica?

Najlepiej podawać taki roztwór, który oprócz nawodnienia dostarczy organizmowi utracone w wyniku choroby elektrolity i różne substancje i witaminy. Najlepiej podawać jest, lekko osłodzoną wodę mineralną, można ją przegotować. Nie warto przesadzić z cukrem oraz unikać wszelakich napojów gazowanych. Nie należy dziecku proponować mleka, w zamian za wodę, można podawać niezbyt mocną herbatę.

Co podawać do jedzenia?

Przede wszystkim posiłki powinny być lekkostrawne i nie zawierać tłuszczu. Tutaj duże znaczenie ma rodzaj infekcji. Jeśli dziecko ma obolałe gardło, posiłki muszą być płynne lub półpłynne, gdy gorączkuje warto podawać posiłki wzmacniające, gdy wymiotuje bardzo lekkie. Ogólnie dieta dziecka podczas choroby powinna zawierać dużo warzyw. Mogą być ugotowane na parze, przetarte w formie zupki, do której można dołączyć ryż. Lekki bulion, też zawsze będzie dobrym rozwiązaniem.

Warto do tego wszystkiego głównie załączyć marchewkę. Choroba dziecka, a przede wszystkim rewolucje żołądkowe prowadzą do utraty elektrolitów, dlatego jeśli jest to możliwe warto je jak najszybciej uzupełnić. Zachęcające dla dziecka będzie na pewno podanie mu kolorowego kisielu, który imitując strukturę śluzówki wspomaga żołądek. Przede wszystkim z organizmu najwięcej ucieka potasu, dlatego warto podawać banany. Ważne jest to, aby w takim okresie podawać posiłki w jakiś ciekawy sposób, na przykład układając je w różne wzory, czy kształty. Owszem jest to zabieg czasochłonny, jednak na pewno bardziej zachęci dziecko do zjedzenia niewielkiej ilości, chociażby z ciekawości.

Martyna Majkut