Szukaj

Dieta przedszkolaka

Okres przedszkolny to jeden z ważniejszych, a zarazem trudniejszych etapów wychowania dziecka. Nierzadko maluchy w tym okresie stają się kapryśne i buntownicze. Żeby zapewnić im odpowiedni poziom rozwoju często rodzice muszę uciekać się do wielu podstępów i sztuczek.

Podziel się
Mama gotująca obiad z dziećmi

 

Powszechnie wiadomo bowiem, że dieta małego dziecka musi zapewniać prawidłowy wzrost oraz dobre zdrowie i samopoczucie. Ponadto powinna w jak najlepszym stopniu chronić je przed ryzykiem wystąpienia u niego chorób w okresie dorosłości.

Witaminy potrzebne dziecku

Należy pamiętać, że prawidłowy sposób żywienia nie polega na spełnianiu życzeń i zachcianek malca, ale w pierwszej kolejności na dostarczaniu wszystkich składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. W zdrowej diecie powinny przeważać produkty naturalne i nieprzetworzone, to znaczy zawierające:

  • białka roślinne i zwierzęce,
  • węglowodany i błonnik,
  • tłuszcze roślinne i zwierzęce,
  • witaminy: B1, B2, B6, A, D, E oraz C, kwas foliowy,
  • makro i mikroelementy, głównie wapń, magnez, żelazo i cynk.

Podstawę diety powinny stanowić produkty zbożowe, najlepiej pełnoziarniste, tj.: pieczywo razowe bądź graham, pełnoziarniste makarony, brązowy ryż, grube kasze czy otręby.

Jakie produkty są najlepsze dla dziecka?

Składnikiem każdego posiłku winny być owoce i warzywa – surowe albo gotowane na parze.Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie zupy, jako stałego składnika obiadu. Pełnowartościowe białko pochodzące z chudego mięsa (kurczak, indyk, chuda wieprzowina, cielęcina, królik), ryb, jaj lub mleka i przetworów mlecznych powinno znajdować się co najmniej w kilku posiłkach dziennie. Najlepiej wcale zrezygnować z tłuszczu zwierzęcego (tj. smalec, słonina, boczek)  i zastąpić go olejami roślinnymi (rzepakowym, sojowym, słonecznikowym albo oliwą z oliwek). Niemniej jednak, dzieciom należy podawać masło zamiast margaryny.

Trzeba pamiętać, by dziecko wypijało przynajmniej 1 litr płynów na dobę – w postaci wody mineralnej, herbatek ziołowych lub owocowych.

Zadbaj o odporność dziecka, za którą w dużej mierze odpowiadają bakterie kwasu mlekowego. Możesz je odnaleźć w kapuście kiszonej, ogórkach kiszonych, maślance, kefirach i jogurtach naturalnych. Ale trzymaj rękę na pulsie! Słodkie serki homogenizowane i jogurty oraz mleczne deserki propagowane jako „idealne dla dzieci” zawierają sporo cukru i mogą stać się przyczyną próchnicy. Próchnica zębów mlecznych to bardzo duże zagrożenie dla zdrowia zębów stałych.

Czego unikać?

  • Produktów wysoko przetworzonych i dań typu instant,
  • nadmiaru węglowodanów prostych (słodyczy i słodkich napojów),
  • słonych przekąsek i fast-foodów,
  • tłustych wędlin typu parówki i kiełbasy,
  • ostro przyprawionych dań,
  • produktów przeznaczonych typowo dla niemowląt.

Nie zapominaj o podstawowych zasadach żywieniowych. Spożywanie regularnych i pełnowartościowych posiłków wpoi w dziecko prawidłowy nawyk i w przyszłości zapobiegnie popadaniu przez nie w różnorodne choroby spowodowane zaburzeniami układu trawienia. Pamiętaj, że wiek przedszkolny, to okres, w którym dziecko jest bardzo ciekawe świata. Staraj się podawać mu kolorowe i zróżnicowane posiłki, by zainteresować je i zachęcić do jedzenia.

Anna Polit