Szukaj

10 zasad zdrowego żywienia u dziecka

Jak wiadomo, dzieci, szczególnie w wieku szkolnym są najbardziej aktywne ruchowo i to właśnie wtedy jest ten okres, kiedy potrzebują prawidłowo zbilansowanej diety. Każde produkty spożywcze zawierają inne składniki i wartości odżywcze, dlatego tak ważne jest, by jadło wszystko w odpowiednich ilościach.

Podziel się
Dziecko jedzące płatki z mlekiem
Ruch i właściwa dieta – to główne czynniki składające się na zdrowy tryb życia u każdego z nas. Dorośli starają się dbać o swoje zdrowie, uprawiają różne sporty, stosują przeliczne diety, lecz nie należy jednak zapominać o właściwej diecie u naszego malucha. Jak już wcześniej zostało wspomniane, dziecko powinno jeść wszystko lecz w odpowiednich ilościach i oczywiście z umiarem.W dzisiejszych czasach, na całym świecie ogromnym problemem jest otyłość, głównie u dzieci. Kto jest temu winien? Oczywiście rodzice, dzieci są jeszcze zbyt małe by zrozumieć dlaczego to trzeba jeść a tamtego nie wolno. To na barkach rodziców spoczywa odpowiedzialność za zdrowie dziecka. Nie można jednak popadać w skrajność, otyłość jest zła ale walka z nią nie może spowodować za dużego wychudzenia. Żeby nasze pociechy rosły zdrowo, dobrze jest stosować się do paru prostych zasad żywieniowych.

Zasada 1: Urozmaicona dieta

Ta zasada jest najważniejsza - oznacza, że powinnismy dawać dziecku różne produkty z każdej grupy uwzględnionej w piramidzie żywieniowej. Jeszcze niewynaleziono jednego produktu, który zastępowałby wszystkie niezbędne składniki więc dieta dziecka musi zawierać zarówno produkty zbożowe, warzywa i owoce, bo te właśnie stoją najniżej w piramidzie żywienia. Nie zapominajmy jednak o produktach mlecznych, mięsie, rybach i jajach oraz tłuszczach, których powinniśmy jeść najmniej jednak i to jest potrzebne dziecku do odpowiedniego rozwoju. Produkty zbożowe, czyli pieczywo, kasze, płatki, ryż, makarony, potrawy mączne powinny być składnikiem każdego posiłku. Dietę można urozmaicać też kaszami gryczanymi, jęczmiennymi oraz brązowym ryżem, który jest zdrowszy od zwykłego białego. Gdy na śniadanie podajemy płatki, koniecznie trzeba sprawdzić, czy nie zawierają one zbyt dużo cukrów.

Zasada 2: Ruch

Ruch jest kolejnym czynnikiem o którym nie możemy zapominać w codziennym funkcjonowaniu. Codzienny ruch doskonale wpływa na kondycję fizyczną oraz sprawność umysłową, która przecież w wieku szkolnym u dziecka jest niezwykle istotna. Zatem namawiajmy dzieci na zabawę z rówieśnikami na świeżym powietrzu, zachęcajmy do uprawiania sportów, urządzajmy piesze i rowerowe wycieczki – jednym słowem, dajmy dziecku przykład zdrowego stylu życia.

Zasada 3: Źródłem energii powinny być produkty znajdujące się u podstawy piramidy

U podstawy piramidy znajduje się wcześniej już wspomniany ruch oraz produkty zbożowe. Prawidłowo zaplanowany jadłospis powinien zawierać co najmniej 5 porcji produktów zbożowych, poleca się głównie pieczywo pełnoziarniste, produkty bogate w witaminę B oraz makarony, kaszę jęczmienną i brązowy ryż.

Zasada 4: Codzinne spożywanie co najmniej 3 porcji mleka lub produktów mlecznych

Mleko i jego przetwory są najważniejszym źródłem wapnia, a on jest głównym budulcem kości i zębów dlatego produkty mleczne są tak ważne w codziennej diecie. Dziecku możemy podawać jogurty, maślanki, kefiry oraz sery. Dobrym rozwiązaniem jest też po prostu wypijanie przez 2-3 szklanek mleka dziennie.

Zasada 5: Codzienne spożywanie 2 posiłków z grupy mleko, ryby, jaja

Pnąc się w górę piramidą żywienia natrafiamy na grupę produktów w której są ryby, jaja, mleko ale również orzechy i rośliny strączkowe. To, że one nie znajdują się w spodu piramidy nie oznacza, że są niepotrzebne lub mało istotne. Je również należy jeść szczególnie dlatego, że ryby zawierają tran, który jest zdrowym tluszczem, białko, żelazo oraz witaminy z grupy B

Zasada 6: Warzywa i owoce

Nie ma chyba nic przyjemniejszego, niż zjedzenie świeżego jabłka, czereśni czy pomidora. Owoce i warzywa należy jeść kilka razy dziennie, są one źródłem witamin C i E oraz mają działanie przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe. Mają w sobie też błonnik, który reguluje czynności przewodu pokarmowego.

Zasada 7: Ograniczenie spożycia tłuszczów, szczególnie zwierzęcych

Większość tłuszczów powinno pochodzić z orzechów czy ryb – dlatego właśnie ich spożywanie jest  tak ważne. Jeśli już dodajemy olej do potraw wybierajmy ten rzepakowy, słonecznikowy lub oliwę z oliwek. Dużo tłuszczu znajduje się również w tak uwielbianych przez dzieci fast-foodach, nie chodzi o to żeby je ograniczać do zera, lecz żeby nie stanowiły one podstawy żywienia naszego dziecka

Zasada 8: Ograniczenie cukrów

Kolejną rzeczą ukochaną przez dzieci są słodycze. Cukier zawarty w słodyczach praktycznie nie zawiera witamin a ponadto powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej. Postarajmy się zatem zastąpić słodkie przekąski tymi zdrowymi.

Zasada 9: Ograniczenie soli

Mówi się, że cukier i sól to biała śmierć i jest w tym ziarno prawdy. Powinno się ją ograniczyć do minimum lub całkowicie odstawić ponieważ sprzyja tyciu i powoduje zatrzymywanie wody w organizmie

Zasada 10: Woda ponad wszystko!

Woda jest jednym z ważniejszych składników żywienia jest właśnie woda. Odgrywa ona szczególnie ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ogranizmu, powinno się pić ok. 6 szklanek wody dziennie. Zastąpmy zatem słodzone soki i colę niesłodzonymi herbatkami, sokami warzywno-owocowymi lub właśnie wodą.

Ważna jest również regularność spożywanych posiłków, dziecko zawsze powinno jeść śniadanie, uznawane za najważniejszy posiłek dnia. Nie zapominaj też o zrobieniu dziecku drugiego śniadania do szkoły, do jego plecaka możesz wrzucić wcześniej już wspomnianą butelkę wody czy jakiś owocowy sok. Staraj się przestrzegać tych paru zasad a zapewnisz swojemu dziecku zdrowe dzieciństwo bez ryzyka otyłośći.

Autor:

Kinga Setera