Szukaj

Dieta maślankowa

Spożywanie maślanki jest zalecane wszystkim tym, którzy zmagają się z dodatkowymi kilogramami. Maślanka zawiera niewielkie ilości tłuszczu, natomiast jest źródłem białka, wapniu, lecytyny oraz innych witamin i składników mineralnych. Jedną z proponowanych diet jest dieta maślankowa, która pozwala nam szybko i skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów.

Podziel się
szklanka mleka
Dieta maślankowa pozwala zgubić nawet 2 kilogramy w ciągu 3-4 dni. Poza tym wpływa korzystnie na proces trawienia i eliminuje wzdęcia. Maślanka zawiera duże ilość wapnia, dlatego przy stosowaniu diety maślankowej nie istnieje ryzyko odwapnienia organizmu. Poza tym białko zawarte w maślance pobudza proces przemiany materii, a lecytyna wpływa korzystnie na mózg.

Dieta maślankowa jest nisko kaloryczna bo wiąże się ze spożywaniem około 700-800 kcal dziennie, dlatego też nie powinno się jej stosować dłużej niż pięć dni. Istnieje możliwość powtórzenia diety, aczkolwiek nie powinna być stosowania częściej niż raz w miesiącu. Dieta maślankowa przez niektórych jest nazywana dietą ostatniej chwili, gdyż pozwala szybko zrzucić zbędne kilogramy. Warto wiedzieć, że powrót do starych nawyków żywieniowych tuż po zakończeniu kuracji może się wiązać z powrotem utraconych kilogramów.

Dieta maślankowa może korzystnie wpływać na cerę. Poprawia ukrwienie, eliminuje nadmiar tłuszczu oraz zmniejsza podrażnienia i wypryski.

Menu w diecie maślankowej

  • śniadanie (ok. 200 kcal)
250 ml maślanki zmiksowanej z ½ banana + 2 kromki pieczywa chrupkiego + łyżka chudego twarożku + 5 g masła + łyżeczka naturalnego miodu
  • obiad (ok. 250 kcal)
chłodnik z 25 dag dowolnych owoców (np. jabłka, gruszki, winogrona, maliny, truskawki)  zmiksowanych z 250 ml maślanki z dodatkiem 2 pokruszonych sucharków.
  • kolacja (ok. 300 kcal)
1 dość duży ziemniak ugotowany w mundurku + plaster (10 dag) chudego mięsa + 250 ml maślanki

Kilka zasad diety

  • Istnieje możliwość zamieniania obiadu i kolacji, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
  • Dopuszczalne jest wybieranie różnych owoców i rodzajów mięsa każdego kolejnego dnia. W ten sposób można lekko urozmaicić dietę.
  • Należy pamiętać o aktywności fizycznej podczas stosowania diety. Nie należy jednak wybierać zbyt forsownych ćwiczeń.
  • Po zakończonej kuracji należy w sposób stopniowy wracać do normalnej, codziennej diety. Warto dietę maślankową traktować jako pierwszy etap zmiany nawyków żywieniowych.