Szukaj

Dni płodne i niepłodne

Cykl menstruacyjny kobiety składa się z dni płodnych i niepłodnych. Wiedza na temat tego kiedy przypadają dni płodne jest dla kobiety bardzo ważna. W momencie gdy nie chce jeszcze zostać matką wie kiedy unikać współżycia seksualnego. Natomiast kiedy planuje dziecko wiedza na temat dni płodnych może ułatwić jej zajście w ciążę.

Podziel się
Młoda kobieta
Cykl miesięczny kobiety trwa zazwyczaj 28 dni. Za pierwszy dzień cyklu uważa się dzień rozpoczęcia krwawienia, aż do ostatniego dnia przed kolejną miesiączką. Podczas cyklu istnieje zaledwie kilka dni płodnych, 3 dni przed owulacją oraz 2 dni po niej. Tylko w te dni możesz zajść w ciążę.

Nie wszystkie kobiety mają regularny cykl menstruacyjny u jednych jest on dłuższy niż 28 dni, a u drugich z kolei krótszy. W takim wypadku czas płodny rozciąga się na ¾ cyklu , aby zajść w ciążę należy wtedy współżyć co 2-3 dni.

Jak rozpoznać niepłodne dni?

Po krwawieniu, które trwa 2 - 7 dni oznaką niepłodnych dni, jest śluz szyjkowy lub jego brak. Ma on konsystencje białawą lub żółtą, wraz z upływem dni śluz robi się bardziej kleisty i przypomina konsystencją krem.

Następnym objawem, jaki może pomóc określić nam niepłodne dni jest temperatura ciała. Jednak, żeby tak się stało należy prowadzić regularną obserwację temperatury. Zanim pojawi się jajeczkowanie ciepłota ciała, jest niższa niż zaraz po nim.

Jak rozpoznać dni płodne?

Podczas dni płodnych śluz jest rozciągliwy, przeźroczysty i dość obfity. Ponadto temperatura naszego ciała jest wyższa zazwyczaj o 0,5 st niż podczas dni niepłodnych. Ponadto kobieca szyjka macicy jest miękka i ułożona wysoko. Można to wyczuć za pomocą dotyku palcami. Niektóre kobiety w trakcie owulacji ma obrzęknięte wargi sromowe, bolą ich piersi a także odczuwają ból w podbrzuszu. Ponadto większość z pań zauważa, że ich cera jest piękniejsza, włosy lepiej się układają a także mają bardzo dobry humor.

Jeżeli boisz się, że obserwacja własnego ciała nie wystarczy możesz sięgnąć po testy owulacyjne dostępne w aptece. Badają one obecność hormonu luteinizującego, który jest oznaką jajeczkowania. Przy każdym teście znajduje się dokładna instrukcja obsługi, pozwoli ona nam na łatwe zapoznanie się z działaniem testu.