Nadwaga a ciąża
Często kobiety, które mają nadwagę zastanawiają się, jaki to może mieć wpływ na ciąże. Szczerze nie ma wagi, która byłaby idealna dla kobiety w ciąży. Często przyszłe mamy, które są szczupłe czują się dużo gorzej od tych, które mają nadmiar kilogramów. Obecnie jednak, możemy zauważyć, że odsetek osób, które cierpią na nadwagę się zwiększa. Kobiety, które muszą się borykać z nadwagą są bardziej narażone na wystąpienie problemów ciążowych, niż te które mają normalną masę ciała, według wskaźnika BMI.
Możliwe problemy ciążowe, kobiet z nadwagą
- poronienie,
- przedwczesny poród,
- zwiększone ciśnienie krwi,
- stan przedrzucawkowy,
- cukrzyca ciążowa,
- poród przez cesarskie cięcie,
- zwolniona akcja porodowa,
- problemy z urodzeniem dziecka,
- możliwe zagrożenia życia dziecka w czasie porodu,
- możliwość wystąpienia infekcji dróg moczowych,
- większe ryzyko wystąpienia zakażenia rany po porodzie,
- wady w rozwoju dziecka (np. rozszczep kręgosłupa)
Najlepiej jest porobić sobie wszystkie odpowiednie badania i zapoznać się z możliwością wystąpienia zagrożeń ciążowych. Jeżeli masz jakieś wątpliwości, co do swojej wagi skonsultuj się z lekarzem, który na pewno udzieli ci odpowiednich informacji.
Zobacz również:
Ważne jest, aby w czasie trwania ciąży nie odchudzać się. Jest to niewskazane, gdyż może zaszkodzić prawidłowemu rozwojowi dziecka. Jeżeli chcesz zrzucić zbędne kilogramy możesz to uczynić jeszcze przed ciążą. Dobrze to zrobi zarówno tobie jak i dziecku, o które będziesz się starać.
Co zrobić gdy mam nadwagę a jestem w ciąży?
W przypadku kiedy martwi cię zbytnie przybieranie wagi w czasie ciąży, powinnaś zmodyfikować swoją dietę. W tym celu wybierz się do dietetyka, który udzieli ci cennych wskazówek, co jeść by nie zagrażało to dziecku, ani twojemu zdrowiu.Możesz, także zastosować ćwiczenia fizyczne. Pozwolą one na utratę masy ciała, a przede wszystkim przygotują cię do porodu. Kobiety w ciąży, które są aktywnie fizycznie, mają lepsze samopoczucie oraz mają mniejsze problemy z wydaniem dziecka na świat. Zapytaj lekarza, jakie polecałby dla ciebie ćwiczenia.
Może się okazać, że twoja ciąża będzie zagrożona z powodu nadwagi. Wtedy ćwiczenia będą wykluczone. Lekarz, dla bezpieczeństwa będzie zalecał przeprowadzenie dokładnego badania ultrasonograficznego, w celu wykluczenia wad rozwojowych dziecka. Możesz się, także spodziewać badań, w kierunku cukrzycy oraz pod względem powikłań takich jak stan przedrzucawkowy czy zakrzepica żył. Nie zdziw zatem się, kiedy twoja kartoteka zapełni się stosem skierowań na badania. Wszystko jest robione tylko dla twojego dobra oraz rozwijającego się maluszka.
W przypadku kiedy masz nadwagę bądź przygotowana raczej na poród za pomocą cięcia cesarskiego. Plan takiego rozwiązania będzie wcześniej z tobą uzgodniony oraz otrzymasz wszelkie informację, jak to się odbędzie. Cesarskie cięcie jest zalecane, z powodu możliwych powikłań porodowych. Zazwyczaj dzieci matek z nadwaga są zbyt duże, żeby rodzić droga pochwową. Poza tym u kobiet, które mają znaczą masę ciała poród drogami rodnymi przebiega zbyt wolno, co może niekorzystnie wpłynąć na twoje zdrowie i dziecka.