Szukaj

Poród w wodzie

Poród w wodzie jest coraz częstszą alternatywną jaką wybierają kobiety w ciąży. Zaczyna się on ostatnio cieszyć dużą popularnością wśród młodych mam. Może wynika to z tego, że jest on dużo szybszy i lżejszy od zwyczajnego porodu jaki jest nam serwowany w szpitalu. Kobieta po takim rodzaju porodu jest dużo mniej zmęczona oraz bardziej rozluźniona.

Podziel się
Wizyta u ginekologa

Jak wygląda taki poród?

Poród we wodzie odbywa się zazwyczaj w osobnej sali, która jest odpowiednio do niego przygotowana. Przyszła mama przebywa w specjalnie wannie, która ma wodę o temperaturze około 37 º C. Natomiast pomieszczenie, w którym znajduję się wanna powinno być ogrzane do 26  º C. Zazwyczaj sala taka jest delikatnie oświetlona wraz ze specjalną relaksującą muzyką. Podczas porodu w pomieszczeniu może przebywać partner kobiety lub ktoś z rodziny, by czuła się swobodniej.

Sala porodowa wyposażona jest także w sprzęt medyczny, jak KTG oraz USG, by mogło być monitorowane na bieżąco zarówno stan dziecka jak i rodzącej. Ciężarna przebywa w wannie około 30 minut. Po każdym wyjściu z niej określane jest jej rozwarcie szyjki macicy, zaś położna ocenia jak postępuje poród.

Nie zawsze cały poród odbywa się w wannie. Czasami przyszła mama spędza w wodzie tylko najtrudniejszy okres. Wszystko zależy od tego jak się czuje. Ostatnia faza poród, czyli wydalenie łożyska zawsze odbywa się już poza wanną, z powodów medycznych, gdyż woda mogłaby dostać się do otwartych naczyń krwionośnych.

Taki rodzaj porodu jest na pewno dużo łatwiejszy do kobiety. Wynika to z faktu, ze ciepła woda daje kobiecie rozluźnienie i uśmierza porodowy ból. Takie pozytywne psychiczne nastawienie sprzyja szybszej akcji porodowej, gdyż podczas relaksu szyjka macicy rozwiera się dużo szybciej, niż przy „normalnym porodzie”. Poza tym dziecko, które rodzi się w ten sposób przeżywa mniejszy szok z powodu przejścia z wód płodowych matki do środowiska wodnego, przez co jest w późniejszym czasie dużo spokojniejsze.

Czy istnieją przeciwwskazania do tego typu porodu?

Nie każda ciężarna może sobie pozwolić na poród w wodzie. Kobiety, których ciąża jest w jakiś sposób zagrożona nie powinny w ten sposób rodzić. Dlatego lekarz prowadzący musi wydać zgodę na tą formę porodu.

Do podstawowych przeciwwskazań zaliczyć możemy:
  • możliwość przedwczesnego porodu,
  • wady wrodzone u dziecka,
  • duża masa urodzeniowa dziecka,
  • złe ułożenie dziecka w kanale rodnym,
  • choroby ciężarnej typu: nadciśnienie, anemia, choroby naczyń krwionośnych, choroby skóry, choroby infekcyjne

Jakie niesie ze sobą korzyści?

Poród w wodzie niesie wiele korzyści zarówno dla przyszłej mamy jak i dziecka. Przede wszystkim zmniejsza odczucia bólu porodowego, jakim są skurcze. Odprężenie oraz zrelaksowanie, które daje przebywanie w wodzie pozwala na rozluźnienie mięśni miednicy i krocza, co sprzyja szybszemu wydostaniu się dziecka na świat oraz skróceniu czasu trwania pierwszej fazy porodu. Kolejnym plusem dla kobiety jest rzadsza konieczność wykonania nacięcia krocza.

W przypadku dziecka poród wodny pozwala zmniejszyć szok związany z przejściem ze środowiska jakie miał w brzuchu do rzeczywistości. Krótszy czas porodu pozwala na uniknięcie wystąpienia możliwych powikłań, które zagroziłby płodowi czy też komplikacji związanych z samą akcją porodową.