Szukaj

Powrót do zdrowia po cięciu cesarskim

Cięcie cesarskie jest bardzo poważnym zabiegiem, dzięki któremu kobieta może urodzić dziecko, w przypadku wystąpienia komplikacji ciążowych. Poród przez cesarkę zaoszczędza mamie wiele bólu, który jest związany z parciem oraz z szyciem krocza. Jednak powrót do zdrowia po takim porodzie jest znacznie dłuższy, niż po porodzie drogami naturalnymi. Może on zająć wiele tygodni zanim kobieta odzyska w pełni siły.

Podziel się
Poród

Ból poporodowy

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że cesarskie cięcie jest normalną operacją brzucha. Kobieta zaraz po nim może mieć problemy z śmianiem się, kaszleniem czy poruszaniem się. Dyskomfort może sprawić ból, który będzie odczuwalny zaraz po porodzie oraz przez kolejne tygodnie. Dobry środek uśmierzający ból może ci pomóc w normalnym funkcjonowaniu. Dlatego warto zapytać położnej czego możesz używać. Jeżeli jesteś jeszcze w szpitalu poproś o podanie zastrzyku przeciwbólowego lub jakiś środków doodbytniczych.

Kolejnym problemem mogą być skutki znieczulenia. Kobiety zazwyczaj odczuwają ból głowy, mdłości oraz są osłabione. Zazwyczaj takie odczucia mijają wraz z pierwszą dobą po urodzeniu dziecka.

Rana

Po cesarce może cię przerazić rana, którą będziesz mieć na brzuchu. Będzie ona nabrzmiałą, czerwona, jednak wraz z spłaszczaniem brzucha będzie ona się kurczyć oraz blaknąć. W ranie zostały także zamocowane szwy. To od lekarza zależy jakiego są one rodzaju. Mogą to być zszywki, które po pięciu dniach zostaną ściągnięte. Innym rodzajem są szwy wewnętrzne, które są rozpuszczalne i nie trzeba ich usuwać, bądź też śródskórne zakładane pod skórą.

Należy odpowiednio dbać higienę, żeby zapobiec wystąpieniu infekcji. Komfort zapewni cię bawełniana bielizna z wysokim pasem oraz częste zmiany opatrunku. Jeżeli zauważysz niepokojący cię wygląd rany lub nieodpowiednią z niej wydzielinę, skontaktuj się z lekarzem, gdyż mogło dojść do zakażenia, co utrudni jej gojenie.

Oddawanie moczu

Po cesarskim cięciu zostanie ci założony cewnik, w celu łatwiejszego opróżniania. Po jego ściągnięciu na początku możesz odczuwać ból w czasie napierania przy oddawaniu moczu. Na pęcherz należy uważać, gdyż czasem po cięciu cesarskim możesz nie odczuwać chęci oddawania moczu, co może doprowadzić do jego rozciągnięcia i trwałego uszkodzenia. W szpitalu położna cały czas będzie czuwać nad funkcjonowaniem twojego pęcherza.

Problemy gastryczne

Po tego typu porodzie zazwyczaj kobiety mają problemy gastryczne. Jest to związane z nadmiernym gromadzeniem się gazów w jelitach, gdyż zaburzony zostaje układ trawienny. Prze tego typu dolegliwość na początku nie będziesz mogła spożywać pokarmów. Jest to także problematyczne, gdyż podczas oddawania gazów będziesz odczuwała ból przez ranę na brzuchu.

Poruszanie się

Poruszanie się po cięciu cesarskim będzie na pewno utrudnione. Jak po każdej operacji czy nawet porodzie naturalnym ciało kobiety jest obolałe. Pomimo tego, że będziesz odczuwać ból w czasie chodzenia, musisz to robić. Jest to bowiem punkt rekonwalescencyjny, który zapobiega powstawaniu skrzepów.

Pamiętaj jednak, alby poruszać się z rozwagą. Nie podnoś niepotrzebnych ciężarów. Jeżeli jest to możliwe poproś kogoś z rodziny, aby ci pomógł przez ten pierwszy okres zajmowania się noworodkiem. Należy zaznaczyć, że będziesz potrzebowała znacznie więcej czasu na powrót do zdrowia, niż kobiety po naturalnym porodzie. Dlatego w szpitalu, poproś o pomoc położną, gdy będziesz chciała nakarmić czy przewinąć dziecko.

Powrót do zdrowia po cesarskim cięciu może nie jest łatwy, jednak wszystko wynagrodzi ci uśmiech nowo narodzonego dzidziusia. Pomimo tego, że tyle bólu i problemów czeka cię w czasie połogu, pamiętaj, że wszystko minie z czasem i nawet nie będziesz pamiętała co przeszłaś.