Szukaj

Bóle poporodowe

Po porodzie mogą ci towarzyszyć różne odczucia od euforii po totalne zmęczenie. W końcu wykonałaś trudną pracę jaką jest wydanie dziecka na świat. Aby twoje dziecko mogło się urodzić doszło do wielu zmian w twoim ciele, które teraz będą skutkować bólami poporodowymi. Okres, w którym będziesz je odczuwać zwany jest połogiem i trwa do kilku tygodni.

Podziel się
Poród
Na pewno zaraz po porodzie będziesz czuła się wyczerpana, jakbyś, co dopiero skończyła ćwiczyć. Dlatego ważną rzeczą jest zadbanie o siebie oraz wypoczynek. Jeżeli możesz poproś kogoś z rodziny lub bliskich przyjaciół, aby w tych pierwszych dnia pomógł ci przy dziecko, dopóki nie odzyskasz sił.

Skurcze macicy

Obolałość oraz opuchlizna krocza, jest czymś normalnym. Szczególnie w przypadku kiedy rodziłaś w sposób naturalny. Drobne ranki, rozdarcia lub szwy zaraz po porodzie mogą dawać ci w znaki. Jedna jeżeli będziesz o nie odpowiedni dbała, nie powinna wdać się żądna infekcja.

Musisz być, więc przygotowana na to, że w ciągu pierwszych dni ból poporodowy będzie największy. Wszystko jest związane z kurczeniem się macicy, aby mogła powrócić do swoich normalnych rozmiarów. Ból takie, będzie się powiększał jeszcze bardziej w czasie karmienia dziecka piersią. Organizm matki wytwarza wtedy oksytocynę, odpowiedzialna za skurcze macicy, które odczuwałaś podczas porodu. Takie skurcze, zazwyczaj towarzyszą mamie do tygodnia czasu po porodzie.

Cały ten proces będzie nadzorowany przez położną, która sprawdzi na wizycie czy wszystko idzie zgodnie z planem i czy macica kurczy się prawidłowo.

Bóle miednicy oraz mięśni

Kolejny ból jaki możesz odczuwać, to ból miednicy. Czasami podczas porodu dochodzi do naciągnięcia mięśni, przez co kobieta może odczuwać dyskomfort. Zresztą nie ma się co dziwić, kiedy musiałaś tyle wysiłku włożyć w wydanie na świat dziecka. Nie tylko pracowała Twoja macica, ale i inne mięśnie, dlatego przez dłuższy czas po porodzie będziesz je jeszcze odczuwać.

Jeżeli bóle poporodowe będą nie do zniesienia zapytaj lekarza, jakie środki przeciwbólowe będziesz mogła zażywać. Wszystko zależy od tego jakie będzie twój stan oraz czy karmisz piersią czy nie. Najbezpieczniejsze będzie zapoznanie się z ćwiczeniami, które są pomocne w tego typu bólach.