Szukaj

Antykoncepcja dla mężczyzny – wazektomia

Współczesny rynek oferuje bardzo szeroki zakres możliwości antykoncepcji. W ich skład zalicza się metody naturalne jak i chemiczne. Płeć piękna ma zdecydowanie większy wybór. Mimo tego, panowie również mają kilka możliwości. Jedną z nich jest bez wątpienia wazektomia, czyli specjalny zabieg chirurgiczny.

Podziel się
Kobieta patrząca w oczy mężczyźnie InterTechnologie

Wazektomia to zabieg polegający na przerwaniu światła nasieniowodów w ciele mężczyzny. Jest to jedna z najbardziej pewnych i znanych już metod antykoncepcyjnych. Swoją skutecznością równa się nawet z bardzo popularną, ale i również niosącą mnóstwo komplikacji – pigułką antykoncepcyjną stosowaną przez kobiety. Powoduje ona wiele problemów, m.in.: zakrzepicę, nowotwory, zaburzenia nastroju czy spadek libido w przeciwieństwie do wazektomii.

Zalety wazektomii

Na sam początek warto poznać zalety jak i wady tej metody antykoncepcji. Warto wspomnieć, że cieszy się ona 99% skutecznością, a dodatkowo nie przynosi żadnych problemów przy dalszym życiu seksualnym, co oznacza że wszystkie funkcje seksualne stoją dalej na wysokim poziomie. Zabieg ten dodatkowo przynosi poczucie pewności i eliminuję obawę przed nie pożądaną ciążą. W związku z tym, problem antykoncepcji zostaje rozwiązane na zawsze, co oznacza również, że nie trzeba już stosować innych metod antykoncepcji. Sam zabieg jest jednorazowy, czyli i koszty zostają ucięte. Dodatkowo nie powoduje żadnego uszczerbku na stanie zdrowia ani nie przynosi skutków ubocznych.

Wady wazektomii

Zabieg wazektomii może być już nieodrwacalny. Ponowna próba nawiązania nasieniowodów może nie odnieść skutku i osoba, która będzie chciała jednak zmienić zdanie na zawsze może pozostać już niepłodna. Sam zabieg jest bardzo kosztowny, droższy niż ten polegający na rozwiązaniu nasieniowodów.

Jak wygląda zabieg wazektomii?

Zabieg jest bardzo krótki. Trwa on około 20 minut. Nie jest również bolesny. Pacjent może odczuć pewien dyskomfort po operacji, który nie trwa dłużej jak kilkadziesiąt sekund. Sama operacja jest stosowana techniką „bez skalpela”, która polega na rozwarstwieniu skóry, co w efekcie umożliwia odsłonięcie nasieniowodów, które zostają rozwiązane. Przed zabiegiem, zostają podane leki przeciwbólowe, co powoduje, że pacjent nic nie odczuwa. Przed samą operacją nie powinno się jeść przez co najmniej trzy godziny. Po operacji nie wskazane jest np.: prowadzenie samochodu, a kilka godzin po, pacjent może wrócić już do normalnego jadłospisu. Życie seksualne można rozpocząć już czwartego dnia po wykonanym zabiegu.

Uwaga: Mimo rozwiązania nasieniowodów w spermie znajdują się pozostałości plemników. Oznacza to, że pierwszych kilka stosunków musi wykonanych być w innych metodach antykoncepcyjnych, tak aby organizm pozbył się pozostałości plemników. Może być to również masturbacja.

Czy warto wykonać zabieg wazektomii?

Zabieg wazektomii może być bardzo skuteczny i odciążający emocjonalnie. Jednak nie poleca się go osobom młodym, które jeszcze nie założyły rodziny, ale mają to w planach. Może być on idealnym rozwiązaniem dla mężczyzny posiadającego na przykład dwójkę dzieci, który już nie planuje więcej potomków, a jednocześnie pragnie cieszyć się udanym życiem seksualnym. Taka osoba może po odpowiednim przemyśleniu wszystkich za i przeciw, może zdecydować się na taki zabieg.