Szukaj

Niedrożność jajowodów a płodność

Jajowody odgrywają ważną rolę w procesie zapłodnienia. To dzięki nim jest możliwe przeprowadzenie komórki jajowej do jamy macicy. W przypadku problemów z płodnością lekarz może zalecić diagnostykę jajowodów w celu określenia ich drożności. Za pomocą laparoskopu ginekolog może sprawdzić czy przepływ w jajowodach jest prawidłowy.

Podziel się
Schemat kobiecego narządu rodnego Wikipedia
Niedrożność jajowodów stanowi blokadę przed zajściem w ciąże. Niemożliwe wtedy jest przemieszczenie się komórki jajowej i plemników, co uniemożliwia zapłodnienie. Czasami zdarzają się przypadki przedostania się plemników przez zwężony jajowód i dochodzi do poczęcia. Jednak zapłodniona komórka nie ma szansy przesunięcia się do macicy, przez co zagnieżdża się w ścianie jajowodu. Powstaje wtedy jedna z odmian ciąży pozamacicznej tzw. ciąża jajowodowa. Taki rodzaj ciąży jest jednak niemożliwy do utrzymania, dlatego dochodzi do poronienia. Poważnym powikłaniem może okazać się zniszczenie jajowodu oraz powstanie krwotoku wewnętrznego, który zagraża życiu kobiety i rzutuje na jej płodność.

Jak powstaje niedrożny jajowód?

Zazwyczaj niedrożność jajowodu jest spowodowana nieprawidłowościami związanymi z narządami rodnymi kobiety lub problemami w obrębie jamy brzusznej. Wystąpienie zakażenia po przebytych infekcjach czy operacjach może spowodować powstanie nacieków zapalnych, które zablokują światło jajowodu. Nieraz same jajniki pokryte są zrostami, co uniemożliwia uwolnienie komórki jajowej. Dlatego ważne jest, aby wszelkie infekcję które powstają w obrębie macicy były leczone.

Innymi przyczynami powstania tego schorzenia, mogą być choroby przenoszone drogą płciową lub infekcje dróg moczowych. Poza tym poronienie lub aborcja zwiększa ryzyko możliwości spowodowania niedrożności jajowodów.

Objawy oraz leczenie niedrożności jajowodów

Zablokowane jajowody rzadko mają objawy, które kobieta sama może zaobserwować. Na pewno problemem będą nieregularne cykle jako pierwszy powód do niepokoju. W przypadku tego schorzenia cykle miesięczne zazwyczaj są bezowulacyjne. Jeżeli niedrożność jajowodu spowodowana jest wystąpieniem wodniaka (płynu, który wypełnia jajowód) może prowadzić do bólów w podbrzuszu lub nietypowych upławów.

U niektórych kobiet następstwem niedrożności jajowodów jest wystąpienie endometriozy czy zapalenia miednicy. W tym wypadku kobieta odczuwa silne bóle podczas menstruacji oraz stosunku płciowego.

Jeżeli zauważysz u siebie, któreś z niepokojących objawów warto skontaktować się lekarzem, w celu ustalenia problemu. Za pomocą laparoskopu lub badania USG dopochwowego ginekolog jest wstanie sprawdzić stan jajowodów.

Jeżeli okaże się, że tylko jedne z jajowodów jest zablokowany masz możliwość normalnego zajścia w ciąże. W tym celu podawane są leki na zwiększenie szans wydania komórki jajowej z jajnika po stronie  zdrowego jajowodu. W przypadku blokady obu jajowodów szanse na wyleczenie są bardzo małe. Nawet po wycięciu elementu, który powoduje ich niedrożność może się okazać, że płodność kobiety będzie naruszona. Jednak warto podjąć szanse i zdecydować się na operację, gdyż może się okazać jedyna szansa na potomstwo.

Istnieje jeszcze możliwość skorzystania z zapłodnienia in vitro. Jednak to już zależy od rodziców. Każda ciąża po leczeniu niedrożności jajowodów powinna być pod stałą opieką lekarza.