Szukaj

Jakie są najlepsze metody antykoncepcji?

Metod antykoncepcji jest naprawdę wiele. Nie ma jednak idealnej metody, która będzie w 100% zapewniała bezpieczeństwo przed zajściem w ciążę. Wszystko wynika z faktu, że każdy człowiek jest inny i inaczej zareaguje na daną metodę.

Podziel się
kobieta obejmująca mężczyznę PR & Marketing

Najskuteczniejsze metody antykoncepcji

Pigułki hormonalne

Do najskuteczniejszych metod, które umożliwiają zapobiegnięcie ciąży, są bez wątpienia pigułki. Jednak, aby korzystać z nich, należy udać się do specjalisty, który powinien przypisać odpowiedni rodzaj pigułek do danej pacjentki. Ważny jest wiek, styl życia, plany na przyszłość czy rodzaj wykonywanego zawodu. To wszystko, umożliwi jak najlepsze dobranie pigułek. Pigułki nie są drogie, ponieważ jedna paczka może kosztować tylko 5zł. Zażywa się jedną tabletkę dziennie z 7 dniowymi przerwami po zużyciu całego opakowania. Pigułki hormonalne blokują owulację, czyli uniemożliwiają zapłodnienie komórki jajowej. Cieszą się największa popularnością i skutecznością.

Plaster antykoncepcyjny

Plastry antykoncepcyjne, podobnie jak pigułki zawierają estrogen, a dodatkowo zawierają progestagen. Substancje te przenikają przez skórę i trafiają prosto do krwi. Jest to bezpieczna metoda, ponieważ nie obciąża ona pracy wątroby, tylko bezpośrednio trafia do źródła. Ponadto, przyjmowana ilość jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku pigułek hormonalnych. Wystarczy jeden plaster tygodniowo, by w miarę skuteczny sposób zapobiec możliwej ciąży.

Zastrzyk antykoncepcyjny

Metoda zalecana najbardziej kobietą po 40 roku życia lub tym przed okresem menopauzy. Mimo wszystko, skuteczna jest również u młodszych kobiet. Wystarczy jeden zastrzyk na kwartał, by skutecznie zapobiec możliwości zapłodnienia. Sama metoda cieszy się dużą skutecznością i popularnością. Niestety wiążą się z nim pewne konsekwencje, czyli na przykład zaburzenie miesiączkowania lub inne niekorzystne działanie zastrzyku. W takich sytuacjach zaleca się cierpliwe przeczekanie okresu działania zastrzyku, czyli co najmniej 3 miesiące.

Naturalne metody antykoncepcji

Do najbardziej popularnej metody zalicza się prezerwatywy. Cieszą się ogromną popularnością i stosowane są najczęściej przez młodych ludzi, około 20 roku życia. Ich skuteczność jest naprawdę wysoka, dodatkowo wchodzi tutaj fakt, że są one metodą naturalną i nie wiąże się z nimi żadne ryzyko. Głównym powodem, który zniechęcić może do korzystania z tej metody są koszty. Jedno opakowanie prezerwatyw może kosztować ponad 10zł, a wystarczyć ono może raptem na trzy stosunki seksualne. Zalecane są dla osób, które nie uprawiają seksu regularnie.

Dopochwowe globulki antykoncepcyjne

Globulki mogą być tematem bardzo kontrowersyjnym. Nie są bardzo rozpowszechnione, a ich skuteczność również nie należy do najwyższej. Mimo tego, są bardzo łatwo dostępne i tanie. Można kupić je w aptece, nawet bez recepty. Jednak należy zapoznać się z instrukcją, ponieważ błędne zastosowanie globulki może nie przynieść pożądanych rezultatów. Zazwyczaj, wystarczy umieścić je w pochwie co najmniej 15 minut przed stosunkiem, aby mogły odpowiednio rozpuścić się w pochwie. Kolejnym atutem jest fakt, że są metodą antykoncepcji, która nie niesie ze sobą ryzyka komplikacji. Jednak sytuacja w której należy czekać na ich rozpuszczenie, znacznie może zmniejszyć chęć na odbycie stosunku oraz popsuć „cały romantyzm”.

Jak poprawić jakoś seksu?

Dodatkowym atutem globulek jest to, że nawilżają one pochwę. Wiele kobiet nie jest zadowolonych ze stosunków seksualnych właśnie z powodu braku nawilżenia pochwy. Globulki mogą okazać się tutaj bardzo pomocne. Jednak, partner może odczuwać pewne dziwne odczucia podczas odbywanego stosunku. Warto również pamiętać, że nie wolno wyjmować ich zaraz po stosunku, ponieważ może to jeszcze bardziej obniżyć ich skuteczność. Mimo wszystko, są bardzo bezpieczną, łatwo dostępną oraz poprawiającą jakość seksu metodą antykoncepcyjną.