Szukaj

Zapalenie oskrzeli

Zapalenie oskrzeli jest to choroba układu oddechowego, która dzieli się na przewlekłe zapalenie oraz ostre zapalenie. Zaatakować może zarówno mężczyzn jak i kobiety. Najbardziej narażeni są palacze.

Podziel się
Kaszląca kobieta Mission Public Relations

Czym się różnią, jakie są przyczyny i objawy?

Ostre zapalenie oskrzeli

Jest to zapalenie błony śluzowej oskrzeli, czego powodem jest zakażenie dróg oddechowych. Polega on na przekrwieniu i złuszczaniu się nabłonka oddechowego.

Przyczyną choroby są przeróżne wirusy, które powodują rozwinięcie się zapalenia oskrzeli.

Najczęstszymi objawami ostrego zapalenia oskrzeli są:

  • pieczenie w klatce piersiowej związane z kaszlem,
  • duszności,
  • złe samopoczucie,
  • dreszcze,
  • gorączka,
  • bóle mięśni i kości,
  • charczenie przy wdychaniu i wydychaniu powietrza,
  • czasami krwioplucia.

Profilaktyka jaką stosuję się podczas zapalenia oskrzeli, to przede wszystkim odpoczynek, do momentu, w którym nie ustąpi gorączka. Oprócz tego zakazane jest palenie papierosów, które negatywnie wpływa na proces leczenia. Zazwyczaj wystarczy brać odpowiednie leki m.in. leki przeciwzapalne, poprawiające drożność nosa, przeciwkaszlowe, rozszerzające oskrzela (jeżeli występują duszności), przeciwwirusowe, aby pozbyć się choroby.

Zobacz również:

Nieleczone zapalenie oskrzeli często kończy się samoistnym ustąpieniem choroby, jednak występują wyjątki, gdzie choroba może skończyć się na ostrej niewydolności oddechowej, bądź odoskrzelowego zapalenia płuc.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli

Przewlekłe zapalenie oskrzeli różni się tym, od ostrego zapalenia, że choroba utrzymuje się przez większość dni w trzech miesiącach w roku i trwa przez dwa kolejne lata.

Przyczyn trzeba szukać przede wszystkim w paleniu papierosów, które negatywnie wpływają na układ oddechowy. Innymi przyczynami są: zanieczyszczenie powietrza oraz częste infekcje wirusowe.

Objawami przewlekłego zapalenia oskrzeli są:

  • kaszel, w którym odkrztusza się wydzieliny (najczęściej kaszel występuje rano),
  • podczas badań wyraźnie słyszalne świsty w klatce piersiowej,
  • spadek wskaźnika Tiffneau-Pinellegom, o którym można się dowiedzieć podczas badań spirometrycznych.

Aby zapobiec dalszemu rozwojowi choroby trzeba przede wszystkim wyeliminować wszystkie czynniki, które źle wpływają na organizm. Zacząć trzeba od pozbycia się nałogu, czyli palenia tytoniu. Inną profilaktyką praktykowaną w leczeniu zapalenia skrzeli jest stosowanie leków, które mają za zadanie rozszerzenie oskrzeli, wziewne steroidy oraz leczenie doraźne infekcji.

Zapalenie oskrzeli nie stanowi zagrożenia dla ludzkiego życia, dlatego nie jest ona chorobą, której trzeba się bać. Wystarczy odpowiednie leczenie, aby wyeliminować ją z organizmu.

Autor: Emilia Dłużewska