Szukaj

Polipy w nosie

Polipy nosa to częste schorzenie dotykające osób w każdym wieku. Szczególnie narażeni na nie są alergicy i osoby z przewlekłymi stanami zapalnymi zatok. Polegają one na rozroście błony śluzowej nosa, w konsekwencji której może dojść do trudności w oddychaniu przez nos, a nawet zniekształcenia kości nosowych.

Podziel się
Twarz kobiety Fot. Tyler McCombs / sxc.hu

Jak rozpoznać polipy nosa

Pierwszym objawem polipów jest przewlekłe uczucie zatkania nosa. Wszelkie próby odetkania go z wykorzystaniem np. chusteczek przynoszą zwykle krótkotrwałą ulgę. Kolejnym symptomem jest wodnista wydzielina wydobywająca się z jednej, bądź z obu otworów nosowych, a także nieprzyjemne spływanie płynu z nosa po tylnej ścianie gardła. W konsekwencji pojawiają się trudności podczas snu polegające na dyskomforcie oddechowym, oraz chrapaniu. Dodatkowo następuje częściowe upośledzenie zmysłu węchu oraz smaku.

Badania diagnostyczne

Pierwszą metodą wykorzystaną przez specjalistę będzie zwykle wywiad na temat przebiegu choroby i jej zauważalnych objawów. Następnie laryngolog może zlecić rynoskopię, czyli metodę diagnostyczną, polegająca na badaniu jam nosowych wzrokiem przy wykorzystaniu wziernika. Konieczne może być także wykonanie badań endoskopowych jamy nosowej oraz zatok. Badania takie są bezbolesne i krótkotrwałe. Gdy polipy mają znaczne rozmiary i szybki przyrost, zwykle pobiera się tkankę do badań pozwalających zweryfikować czy schorzenie nie ma podłoża nowotworowego. Dodatkowym badaniem może być również wykonanie tomografii komputerowej zatok.

Przebieg leczenia – najnowsze standardy

Leczenie polega głównie na interwencji chirurgicznej. Istnieje szereg metod, jednak najpowszechniejszą z nich jest endoskopowa operacja zatok przy użyciu Shavera. Polega ona na wykorzystaniu urządzenia tnąco - ssącego. Największą zaletą tej metody jest całościowe usunięcie polipów z nosa i zatok oraz znaczne ograniczenie prawdopodobieństwa ich nawrotów. Leczenie przy użyciu Shavera jest krótkotrwałe i pozwala także na ograniczenie ilości traconej podczas zabiegu krwi, ze względu na to, że nie uszkadza sąsiednich tkanek. Dodatkowym atutem jest krótki czas hospitalizacji i sprawny przebieg rekonwalescencji.

Zobacz również:

Metody tradycyjne leczenia polipów

W przeszłości (chociaż ciągle można jeszcze spotkać się z tą metodą) do usunięcia polipów stosowano kleszczy oraz metalowych pętli. Było to jednak w dużym stopniu inwazyjne leczenie i prowadziło do uszkadzania otoczenia polipu. Dlatego też zaczęto odchodzić od tego typu zabiegów. Z kolei ciągle korzysta się z metody krioterapii. Polega na zastosowaniu bardzo niskiej temperatury (do -200°C) w celu zamrożenia i doprowadzenia do martwicy, a następnie stopniowego zaniku patologicznie zmienionych tkanek. W związku z tym, że metoda ta jest bezkrwawa niweluje to prawdopodobieństwo przypadkowego przeniesienia chorób zakaźnych, a także nie wymaga hospitalizacji. Jeszcze inną metodą jest wykorzystanie lasera, czyli jednorodnego światła o bardzo dużej energii, które jest w stanie zastąpić tradycyjny nóż chirurgiczny. Cięcie takim urządzeniem jest bardzo precyzyjne i zwykle nie uszkadza sąsiednich tkanek. Dodatkowo wysoka temperatura, jaką emituje, zamyka naczynia krwionośne w obrębie leczonego narządu, co znacznie ogranicza krwawienie i przyczynia się do szybszej rekonwalescencji.

Dlaczego polipy powracają?

Niestety nawet po zabiegu chirurgicznym, w którym polip został precyzyjnie wycięty i usunięty nie można zagwarantować pacjentowi, że nie odrodzi się ponownie. Szacuje się, że nawet w najlepszych klinikach świata procent nawrotów nie spada poniżej 10%, jednak średnio utrzymuje się na poziomie do 20 - 30% przypadków. Nawrót choroby pojawia się po kilku miesiącach, w najlepszych przypadkach po kilku latach od zabiegu. Wówczas konieczne jest wykonanie kolejnej polipectomii. Dzieje się tak dlatego, że w gruncie rzeczy zabieg ten jest leczeniem objawowym. W związku z tym nie usuwa niestety przyczyn powstawania polipów, jakimi jest zwykle alergia, czy też przewlekłe zapalenie zatok przynosowych.

Rozpoznanie i szybkie zgłoszenie się do laryngologa z polipami nosa może uchronić pacjenta przed przykrymi dolegliwościami wynikającymi z powikłań, jak np. zniekształcenie kości nosowych. Medycyna obecnie dysponuje szeroką gamą metod chirurgicznych, pozwalających na bezbolesne i małoinwazyjne pozbycie się polipów. Niestety choroba ma tendencje do nawrotów, jednak ponowne leczenie przebiega zwykle dużo łagodniej.

Autor: Marlena Podsiedlik