Szukaj

Nadciśnienie tętnicze - przyczyny, objawy, leczenie

Nadciśnienie tętnicze to podwyższone ciśnienie krwi w układzie naczyń. Występuje, gdy jego wysokość przekracza 140 mmHg ciśnienia skurczowego lub 90 mmHg ciśnienia rozkurczowego. U osób w starszym wieku występuje ciśnienie samoistne – rosnące wraz z wiekiem. U osób młodszych może być skutkiem innej choroby.

Podziel się
Ciśnieniomierz Fot. Sundeip Arora / sxc.hu

Optymalne ciśnienie tętnicze to 120/80 mmHg. U osób w różnym wieku te wartości mogą się wahać. Tak samo w przypadku osób z niedowagą czy osłabioną odpornością. Wysokie ciśnienie nie musi być powodem do obaw. Pojawia się w przypadku stresu czy wzmożonych doznań emocjonalnych. Z nadciśnieniem tętniczym mamy do czynienia dopiero w przypadku wartości powyżej 140/90 mmHg.

Ciśnienie to może być wysokie w przypadku jednej z tych wartości, co nadal kwalifikuje się jako schorzenie. Nadciśnienie tętnicze określają trzy stopnie, dzięki którym rozróżniamy jak poważne mogą być skutki choroby. Nadciśnienie pierwszego stopnia oscyluje w granicach 140-159 mmHg i 90-99 mmHg. Nadciśnienie drugiego stopnia to 160-179 mmHg i 100-109 mmHg. Nadciśnienie tętnicze trzeciego stopnia występuje powyżej 180 mmHg oraz 110 mmHg w ciśnieniu rozkurczowym.

Przyczyn nadciśnienia tętniczego może być bardzo wiele. Lekarze rozróżniają je odpowiednio co do rodzajów nadciśnienia. Przy nadciśnieniu tętniczym pierwotnym nie ma konkretnej przyczyny. Jest często zwane idiomatycznym. Stanowi aż 90% przypadków tej choroby. Możliwe, że jego przyczyny są genetyczne lub kształtują się wraz z wpływem środowiska.

Innym rodzajem nadciśnienia jest tętnicze wtórne. Pojawia się ono, gdy nadciśnienie jest objawem innej choroby – szczególnie w momencie, gdy pacjent jest bardzo młody. Nadciśnienie wtórne powoduje m.in. nadciśnienie naczynionerkowe, choroby nerek, zespół Connona (zmniejszone wydalanie sodu przez nadnercza), zespół Cushinga, guz nadnerczy, zwężenie aorty lub bezdech senny. Czasami przyczyną nadciśnienia jest podświadomy stres. W momencie, gdy pacjent ma mierzone ciśnienie przez lekarza jest ono wyższe, niż to które występuje w trakcie zwykłego mierzenia w domu. Dzieje się tak z powodu stresu, czasem nawet nieuświadomionego.

Jest wiele czynników ryzyka, które mogą spowodować nadciśnienie tętnicze. Wśród nich występuje: nadwaga, otyłość, brak aktywności ruchowej, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu. Nadciśnienie może także się pojawiać w trakcie przekwitania i jest związane z działaniem hormonów w organizmie. Jeżeli członek rodziny choruje na nadciśnienie, zwiększa się ryzyko wystąpienia nadciśnienia.

Objawy nadciśnienia mogą być wielorakie. Często początek choroby przebiega bez objawów. Mogą wystąpić jedynie bóle głowy. Dopiero w późniejszym rozwoju występuje przerost komór serca, miażdżyca, zwiększone ryzyko zawału czy udaru. W niektórych rodzajach nadciśnienia może wystąpić przyspieszenie akcji serca czy zaczerwienienie twarzy.

Rozpoznanie nadciśnienia polega na pomiarach ciśnienia w określonym czasie i o określonych porach dnia. Przy diagnostyce uwzględniane jest czy pacjent odpoczywał przez 10 minut przed pomiarem, czy nie palił papierosów na 30 minut przed badaniem oraz czy nie towarzyszy mu stres. Po wykluczeniu innych czynników można podać rozpoznanie. Jeśli choroba jest z rodzaju powikłań narządowych należy wykonać dodatkowe badania jak USG jamy brzusznej, morfologię lub EKG.

Leczenie nadciśnienia obejmuje leczenie farmakologiczne jak i niefarmakologiczne. Stosuje się leki hipotensyjne, które obniżają ciśnienie krwi (beta-blokery, inhibitory konwertazy angiotensyny oraz blokery kanału wapniowego). Dodatkowo należy zmienić styl życia. Nie palić papierosów, dobrze się odżywiać, unikać otyłości. Wymagany jest ruch fizyczny. Lekarze polecają dietę niskosodową oraz ograniczenie alkoholu. Leczenie nadciśnienia trwa do końca życia.

Autor: Aleksandra Kozłowska

Źródło:
http://www.biomedical.pl/zdrowie/objawy-nadcisnienia-tetniczego-2351.html