Szukaj

Objawy zatrucia helem

Czasem nie zdajemy sobie sprawy, że z pozoru bezpieczne zabawy mogą przysporzyć nam problemów ze zdrowiem. Każde zatrucie gazem jest niebezpieczne dla organizmu, ale nie zawsze da się odpowiednio wcześnie wykryć i wyeliminować dalsze powikłania. Jeśli jednak, na własne życzenie wdychamy daną substancję, warto liczyć się z konsekwencjami.

Podziel się
Układ nerwowy
Zatrucia gazami można podzielić na dwie grupy, zatrucie gazem drażniącym i gazem duszącym. Hel należy do drugiej grupy, której szkodliwe działanie polega na zmniejszaniu cząstkowego ciśnienia tlenu w atmosferze oraz bezpośrednio- w organizmie. Mimo że tlen w postaci gazu w temperaturze pokojowej jest jednym z najmniej reagujących pierwiastków, zatrucie nim może być równie poważne jak w przypadku dwutlenku siarki czy amoniaku, a przekonanie o całkowitej nieszkodliwości helu, może przysporzyć wielu kłopotów.  

Hel słabo reaguje z innymi pierwiastkami, ale bardzo dobrze rozpuszcza się we krwi. A z racji tego, że zmniejsza ilość tlenu we krwi, może dojść do niedotlenienia organizmu, a w efekcie do śmierci mózgu. Hel często spotykany jest na różnych zabawach, festynach czy promenadach, jako atrakcja powodująca zmianę barwy głosu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że bezpośrednie wdychanie helu może trwale uszkodzić układ nerwowy. 

Objawy zatrucia

Pierwszą oznaką zatrucia gazem są objawy typowe dla niedotlenienia, czyli duszności i problemy z oddychaniem. Zaraz potem pojawiają się bóle, zawroty głowy i niewyraźny widzenie. Mogą wystąpić także zaburzenia równowagi i ogólne osłabienie organizmu. Kolejne fazy zatrucia helem obejmują nudności, senność, charakterystyczne bóle szyi i drgawki. 

Hel najczęściej wykorzystywany jest na skalę przemysłową, jako rodzaj chłodziwa, jednak tego nie należy się obawiać. Warto zwrócić uwagę na gaz znajdujący się w balonach. Mimo że nie ma go tam dużo, jego ilość jest wystarczająca, aby doprowadzić do lekkiego zatrucia organizmu. Innym niebezpieczeństwem są butle z gazem pod ciśnieniem, w których hel jest często przechowywany. Jeżeli jest wdychany bezpośrednio z takich pojemników, ciśnienie może doprowadzić do uduszenia, uszkodzenia płuc a nawet barotraumy w postaci rozerwania tkanki płuc.

Autor:

Paulina Łabędź