Szukaj

Świadome odżywianie dziecka

Prawidłowa dieta dla dziecka powinna pokrywać jego zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, witaminy i elementy śladowe. Dlatego jadłospis dla dziecka powinno się komponować w taki sposób, aby dostarczał on odpowiednich składników, zapewniających podstawy dla wzrostu i rozwoju organizmu dziecka.

Podziel się
Kolorowy posiłek

Zasady tworzenia zdrowej diety dla dziecka

Jadłospis tworzony dla dziecka powinien opierać się na następujących zasadach.

Dieta dziecka powinna być:

Wystarczająca

Powinna zawierać  białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i sole mineralne oraz wodę

Wyważona

Składniki pokarmowe powinny być podawane dziecku w odpowiednich proporcjach, nie powinno być ich ani za dużo ani za mało

Zróżnicowana

Różnicując dietę dziecka możemy uniknąć błędów dietetycznych, dzięki podawaniu składników pokarmowych w zmieniających się ilościach i kombinacjach.

Podstawową zasadą tworzenia diety dla dziecka jest to, aby jadłospis całego dnia dostarczał mu niezbędnych składników odżywczych w pożądanych ilościach i proporcjach.

Wiele czynników wpływa na upodobania dietetyczne człowieka. Kształtują się one już od dzieciństwa.

Najważniejszy wpływ na upodobania dietetyczne ma:

  • rodzinna kuchnia i związana z nią tradycja
  • indywidualny smak dziecka
  • sposób odżywiania poza domem
  • moda na pewne potrawy, przekąski
  • reklamowane smakołyki
Dlatego bardzo ważne jest, aby rodzice kontrolowali to co jedzą dzieci zwłaszcza poza domem. Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że jedzenie typu fast food powinno być wyjątkiem od reguły, a nie codziennym sposobem odżywiania.

Należy również pamiętać, że dziecko trzeba nauczyć reguł zdrowego żywienia, jak tylko pozna podstawowe produkty spożywcze, gdyż w ten sposób tworzy się podstawy zdrowego żywienia na całe późniejsze życie dziecka.

Sól

Lekarze zwracają uwagę na zbyt wysokie spożycie soli, która jest czynnikiem wielu chorób. Zalecają oni zmniejszenie udziału soli w diecie i wskazują, że osoby od wczesnego dzieciństwa przyzwyczajone do jadania potraw niesolonych, również w życiu dorosłym nie spożywają jej w nadmiarze.

Sól najczęściej jest składnikiem konserwującym potrawy lub stanowi o ich atrakcji smakowej. Dlatego nie powinno się uczyć dzieci spożywania słonych paluszków, orzeszków czy chipsów ziemniaczanych.