Szukaj

Dieta przedszkolaka

Organizm przedszkolaka, czyli dziecka od 3 do 6 lat rozwija się niezwykle dynamicznie. Dlatego tak istotna jest zbilansowana dieta, która pozwoli na jego zdrowy rozwój bez braku ważnych składników odżywczych.

Podziel się
Płatki z mlekiem na śniadanie Fot. Cgrant6\'s / sxc.hu

Prawidłowe nawyki

Podstawową rzeczą o jakiej należy pamiętać, nawet w planowaniu diety, jest to że dziecko uczy się od rodziców. Jeżeli odżywiają się oni źle, nie patrząc na to co jedzą, ile i nie uważają, co podają swoim potomkom, wówczas na nic zdrowa dieta przez kilka godzin w przedszkolu.

Gdy maluch wchodzi w wiek przedszkolny i zmienia się jego dotychczasowe odżywianie rodzice powinni zastanowić się, co chcą dziecku przekazać i czy będą to korzystne dla zdrowia nawyki, czy nie. Co prawda dorośli i dzieci potrzebują różnych ilości składników odżywczych, jednak to właśnie dorośli kierują posiłkami dzieci układając ich skład, ilość oraz czas.

Produkty zbożowe

Są źródłem niezbędnej witaminy B oraz błonnika. Pieczywo oraz pozostałe produkty: makarony, kasze, płatki owsiane powinny stać się podstawowymi składnikami w diecie. Warto dbać o to, by pieczywo i makaron były ciemne, a kasze gruboziarniste. Do tego zamiast płatków kukurydzianych lepiej podsunąć dziecku płatki owsiane albo musli z mlekiem, dzięki temu rodzic ma pewność, że śniadanie dostarczy przedszkolakowi odpowiedniej ilości białka.

Właściwości owoców i warzyw

Zarówno dzieci jak i dorośli warzywa mogą jeść bez ograniczeń. Każde warzywo jest bogate w witaminy, błonnik, składniki mineralne i co istotne, jest niskokaloryczne. W dobie szkodliwych tłuszczy i konserwantów jest to tym ważniejsze przy doborze produktów spożywczych. W diecie dziecka warzywa powinny znaleźć się przynajmniej raz dziennie, chociaż im więcej ich tym lepiej. Mogą wystąpić jako dodatki do głównego dania, jako surówki, zupy lub element obiadu np. naleśniki z warzywami. Podobnie jest z owocami. U dorosłych jedzenie owoców powinno być ograniczone, jednak dzieci to nie dotyczy. One mogą jeść je bez ograniczeń, najlepiej codzienne i różnorodnie. Poza tym suszone owoce mogą z powodzeniem zastępować słodkie przekąski.

Mleko i produkty mleczne dla dziecka

W nich znajduje się to, co dla dziecka jest bardzo ważne: wapń. Dla mocnych kości i wzrostu jest on niezwykle istotny. Dlatego mleka i jego przetworów, jeśli dziecko nie jest uczulone, należy podawać jak najwięcej, pamiętając, aby nie były to produkty odtłuszczone. Witaminy wchłaniają się w tłuszczu, dlatego mleko z zawartością tłuszczu 0,5% dla przedszkolaka nie jest odpowiednie. Natomiast wśród jogurtów najlepiej wybierać naturalne albo maślankę i do nich dodawać świeże owoce. Będzie to miało korzystny wpływ na układ pokarmowy. Jogurty owocowe lub w innych smakach mają w sobie więcej konserwantów i kalorii niż naturalne. Jajka, które dzieci zazwyczaj lubią, lepiej podawać gotowane niż smażone, jednak ograniczenie smażenia dotyczy także kolejnej grupy produktów.

Mięso i ryby

Lepiej unikać smażenia na głębokim tłuszczu, a jeśli już smażymy, najlepiej robić to na oliwie z oliwek. Ze względu na różne rodzaje mięsa, które są dostępne należy korzystać z tego i serwować dziecku tę różnorodność, zamiast przyzwyczajania do jednego np. drobiu. W różnych mięsach znajdują się inne wartości odżywcze w tym zawartość żelaza równie istotnego dla młodego organizmu. Z tego samego powodu zapomnienie o rybach w jadłospisie jest niekorzystne, ponieważ zawierają one duże ilości witaminy B12 oraz unikatowe tłuszcze.

Czy ograniczyć słodycze?

Nie trzeba ich ograniczać całkowicie i nie dać dziecku szansy na poznanie smaku cukierka, jednak trzeba to kontrolować, i zapewniać zamienniki. Wspomniane już suszone owoce, ciasto drożdżowe zamiast tłustych przekąsek, biszkopty zamiast kremów, suszone owoce lub soki zamiast cukierków. Podstawą jest pamiętać, że słodkości mogą być dodatkami albo niewielkim podwieczorkiem, lecz nie mogą zastępować posiłku.

Jak nie przesadzać?

Dbając o dietę przedszkolaka, zarówno w domu jak i w przedszkolu, należy pamiętać o kilku zasadach. Dziecko to mały człowiek, który potrzebuje codziennej dawki niezbędnych składników. Dlatego ważne jest zróżnicowanie posiłków. Jeśli dziecko zaczęło już chodzić do przedszkola posiłki powinny być zgrane z przedszkolnymi, żeby nie było ani głodne, ani przejedzone. Obecnie większość przedszkoli stosuje zdrowe zasady żywienia podając dużo warzyw, owoców, a do picia wodę, herbatki owocowe lub kompoty. Potrawy nie są zbyt mocno doprawianie, gdyż nie zaleca się mocnego przyprawiania dań dla przedszkolaków.

Oczywiście żywienie dziecka to nie tylko restrykcyjne trzymanie się zasad i stanie z miarką w kuchni. Trzeba obserwować co dziecko lubi, czego nie jada, pamiętać o alergiach i chorobach jeśli takie występują. Poza tym małe odstępstwo od czasu do czasu nie zaszkodzi i frytki, które można zrobić również beztłuszczowo na pewno sprawią dziecku przyjemność. Dodatkowo wspólne gotowanie, przygotowywanie posiłków, a nawet tworzenie zabawnych wzorów z warzyw na kanapkach może nie tylko wpajać zdrowe nawyki jedzeniowe, ale też zbliżać dziecko i rodziców.

Autor: Karolina Skrzek