Szukaj

Problemy ze skórą w ciąży

Każda kobieta w czasie ciąży doświadcza mniejszych lub większych problemów ze skórą. W większości przypadków są one związane z rozciąganiem się skóry, podczas nagłego przyrostu masy. Może się to objawiać m.in swędzeniem lub pojawieniem się czerwonych „pasemek” na brzuchu oraz piersiach.

Podziel się
Brzuch ciężarnej publicdomainpictures.net
Nie ulega wątpliwości, że ciąża jest okresem w życiu kobiety, który powoduje w jej organizmie wiele zmian. Zmiany te zazwyczaj są spowodowane działalnością hormonów ciążowych, które wpływają na przyszła mamę. Wiele kobiet zauważa, że wraz z zapłodnieniem wyglądają dużo lepiej, są bardziej promienne - jednym słowem ich stan skóry się poprawia. W większość jednak wypadków jest inaczej. Do podstawowych dolegliwości skórnych możemy zaliczyć:
  • Świąd skóry,
  • Rozstępy,
  • Ostuda,

Swędzenie

Swędzenie skóry jest bardzo dokuczliwym i bardzo częstym problemem, który dotyka przyszłe mamy. Lekarze dokładnie nie mają pojęcia, co go powoduje. Jednak wielu z nich, jest za tezą zmiany poziomu hormonów w organizmie kobiety oraz uwalnianiem histaminy w skórze przez produkty metabolizmu dziecka.

Rozstępy

Z powodu nadmiernego rozciągania skóry oraz szybkiego przybierania na wadze, może dojść do pojawienia się lśniących, czasem swędzących pasemek na brzuchu, piersiach oraz udach. Są to tzw. rozstępy. Również przez działanie hormonów ciążowych skóra robi się bardziej sucha i mniej elastyczna przez co jest bardziej podatna na ta dolegliwość. Odpowiednie jej nawilżanie jest podstawowym elementem zapobiegawczym ich powstaniu. Często także czynniki genetyczne powodują pojawienie się rozstępów. Problem z tego typu przebarwieniami jest taki, iż po ciąży raczej kobieta nie może się spodziewać, że same znikną. Są one również trudne do usunięcia.

Ostuda

Kobieta będąca przy nadziei może zauważyć, że jej pigmentacja skóry jest nieco ciemniejsza. Jest to jedne z pierwszych objawów ciąży. Wszelkiego rodzaju znamiona, przebarwienia na twarzy oraz wokół brodawek i ust staną się bardziej intensywne. Po raz kolejny jest to spowodowane działaniem hormonów ciążowych. Ostuda jest naturalną reakcją na zmiany hormonalne w organizmie przyszłej mamy. Zazwyczaj zanika ona wraz z ustaniem ciąży.

Kolejną zmorą przyszłych mam są pękające naczynka krwionośne oraz pojawiające się wypryski. Bardzo często tylko zabiegi kosmetyczne będą sobie w stanie z tym poradzić. Jednak każde wyjście do kosmetyczki powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciąże, gdyż nie wszystkie zabiegi są do kobiet ciężarnych dozwolone.
 
Przyszłe mamy zauważają, również że podczas ciąży ich typ skóry uległ zmianie. Często u pań, które mają suchą skórę zmienia się ona na tłustą i na odwrót. W takich wypadkach, należy pielęgnować swoje ciało adekwatnie do ich potrzeb. Niewykluczone, że będziesz musiała zasięgnąć porad dermatologa, jak sobie poradzić z takimi problemami.

Kilka przydatnych zaleceń:

  • Nie zapomnij o odpowiednim odżywianiu, gdyż to co jesz ma wpływ na wygląd skóry i funkcjonowanie całego organizmu.
  • Nawilżaj skórę, tak często jak to jest możliwe. Szczególnie nie zapomnij o miejscach bardziej podatnych na rozstępy, czyli piersi, uda oraz brzuch.
  • Używaj kosmetyków, które zawierają witaminę E.
  • Dodawaj do kąpieli wyciąg z rumianku lub migdałów.
  • Używaj kosmetyków hipoalergicznych.
  • Noś ubrania z naturalnej bawełny lub wełny. Staraj się też unikać odzieży wyprodukowanej z włókien syntetycznych, gdyż nie pozwalają skórze oddychać.