Szukaj

Ciąża ektopowa (pozamaciczna)

Ciąża często wiąże się z wystąpieniem powikłań, o których możemy nawet nie mieć pojęcia. Czasami warto mieć pewną wiedzę na temat takich powikłań, by móc wcześniej im przeciw działać. Ciąża ektopowa jest schorzeniem, które występuje nie zbyt często jednak czasami dotyka przeciętną kobietę.

Podziel się
Cytologia

Co takiego jest ciąża pozamaciczna?

Najprościej taką ciąże można opisać jako ciąże, która zagnieździła się poza jamą macicy. W większości przypadków, bo aż w 99% takim miejscem jest jajowód. Wystąpienie takiej ciąży jest zazwyczaj spowodowane wstąpieniem czynnika spowalniającego przesuwanie się zapłodnionej komórki jajowej w kierunku macicy.

Istnieją też rzadsze przypadki zagnieżdżania się komórki jajowej w:

  • szyjce macicy,
  • jamie brzusznej,
  • jajniku,
W każdym przypadku jest wiadome, że ciąża taka nie jest w stanie się normalnie rozwijać z powodu braku miejsca oraz zbyt małego dostępu środków odżywczych.

Jak często taka ciąża występuje i które kobiety są w czynniku ryzyka?

Ciąża taka jak już było wcześniej wspomniane jest bardzo rzadka występuje u ok. 2% kobiet. Zagrożone są natomiast kobiety, które:
  • chorują na endometriozę,
  • miały zapalenie narządów płciowych miednicy mniejszej,
  • miały już wcześniej ciąże pozamaciczną,
  • miały wcześniej operowane jajowody,
  • miały podwiązane jajowody,
  • zaszły w ciąże pomimo wkładki domacicznej,
  • zaszły w ciąże pomimo zażywanie antykoncepcji,
  • chorują na choroby przenoszone droga płciową np. chlamydie.
Można w pewnym stopniu zminimalizować ryzyko powstania takiej ciaży chodząc regularnie do ginekologa i robiąc badania. W przypadku zainfekowania jakimś wirusem warto podjąć w miarę szybko leczenie, by go wyeliminować. Jeżeli starasz się o dziecko powinnaś, również zrezygnować z palenia papierosów, gdyż to też zwiększa ryzyko ponastawia ciąży ektopowej.

Objawy

Wczesne sygnały wystąpienia ciąży pozamacicznej są dość charakterystyczne, jednak mogą być również bagatelizowane, co może rzutować na późniejsze leczenie. Do podstawowych sygnałów zaliczamy:

Ostry ból brzucha w dolnej części jamy brzusznej. Na początku jest on tępy, a potem przeradza się w bardzo silny promieniujący ból, prowadzący nawet do utraty przytomności. Plamienie z pochwy, które jest mniej skąpe niż miesiączka. Jednak pojawia się w nieoczekiwanym momencie (6- 8 tygodni po ostatniej miesiączce) i ma brunatny kolor

Jeżeli ciąża nie zostanie wykryta w odpowiednim momencie może dojść do przerwania jajowodu, co objawia się:

  • nudnościami i wymiotami,
  • omdlenia i zawroty głowy,
  • silniejszy ból w podbrzuszu,
  • promieniujący ból do barku spowodowany krwawieniem wewnętrznym,
  • silniejsze krwawienie z pochwy,

Jak wygląda rozpoznanie i leczenie ciąży ektopowej?

Taką ciąże można stwierdzić już w 5 tygodniu za pomocą badania USG. Jednak zanim to nastąpi musisz wiedzieć, ze jesteś w ciąży. Można to sprawdzić za pomocą domowego testu ciążowego jednak nie zawsze wynik wychodzi pozytywny lub za pomocą badania krwi, które na pewno jest bardziej wiarygodne niż taki test. Czasami nawet nie będziesz wiedziała że jesteś w ciąży jednak objawy skłonią lekarza do wykonania takiego testu i jej potwierdzenia.

Jak już wcześniej było nadmienione ciąże pozamaciczną można  wykryć za pomocą badania ultrasonograficznego. Znacznie lepiej jak jest ono wykonane dopochwowo, gdyż daje lepszy obraz czy zarodek zagnieździł się w macicy czy w innym miejscu. Istnieje jeszcze jedna metoda zabiegu laparoskopowego, który polega na nacięciu linii znajdującej się w wysokości bikini i sprawdzeniu stanu jajników.

Po stwierdzeniu wystąpieniu ciąży ektopowej ważne jest ustalenie w jakim jest ona stadium i jakich szkód narobiła. Ciąża zagnieżdżona w jajowodzie często prowadzi do jego rozerwania i w takim wypadku jedynym wyjściem jest usunięcie jajowodu wraz z ciąża. Czasami jest możliwość uniknięcia usunięcia jajowodu, co może rzutować na późniejszą płodność kobiety, jednak trzeba wykryć taka ciąże dość wcześnie. Wtedy kobiecie podawane są leki w celu przedwczesnego zakończenia ciąży. Nie ulega wątpliwości, że w każdym przypadku leczenia nie obywa się bez usunięcia ciąży, co na pewno odbije się na stanie psychicznym kobiety. W takim wypadku ważne jest wsparcie ze strony rodziny.