Szukaj

Antykoncepcja po porodzie

Przywitaliście już dziecko na świecie, jest zdrowe i rozwija się prawidłowo. Kobieta zaczyna nabierać sił po przebytym porodzie, jesteście szczęśliwi chociaż nieco zmęczeni nowymi obowiązkami. Twój partner i Ty sama czujecie, że znów chcecie cieszyć się bliskością fizyczną. Zanim jednak zdecydujecie się na powrót do współżycia, powinniście zastanowić się nad metodą antykoncepcyjną by znowu nie zostać rodzicami.

Podziel się
Dziecko
Wybór antykoncepcji powinien być uzależniony od tego czy kobieta karmi piersią i jak znosi czas po porodzie. Ważne, żeby została skonsultowana z lekarzem ginekologiem. Kiedy karmisz piersią pierwszy cykl miesięczny może pojawić się 3 do 5 msc po narodzinach dziecka, ważne żeby pamiętać iż laktacja nie chroni przed zajściem w ciążę. Co dla wielu pań jest zaskakujące owulacja pojawia się jeszcze przed pierwszą miesiączką po porodzie. Dlatego współżycie bez zabezpieczenia zwiększa szansę na ponowne zajście w ciążę.

Wady i zalety przykładowych metod antykoncepcyjnych

Antykoncepcja naturalna:

Objawowo - termiczna

Jest idealna dla pań które nie mogą przyjmować środków hormonalnych lub ich nie akceptują. Ponadto jest to metoda nieinwazyjna, bezpłatna i całkowicie naturalna. Jej wadą jest fakt, że trzeba się jej nauczyć by móc dokładnie stosować. Ponadto jej skuteczność maleje podczas stresu, zmiany diety czy w podróży.

Test owulacyjny

Jest to metoda naturalna dla kobiet które nie chcą ingerować w organizm. Jest całkowicie bezpieczna i nieinwazyjna. Wadą jest fakt, że sprawdza się tylko przy regularnych cyklach.

Antykoncepcja hormonalna:

Pigułka antykoncepcyjna

Kiedy karmisz piersią możesz stosować tylko jednoskładnikową pigułkę, w późniejszym czasie dopuszcza się zażywanie dwuskładnikowych pigułek. Zaletą pigułki jest jej wysoka skuteczność i stosunkowa łatwość zastosowania. Z drugiej strony jej wadą jest fakt, iż wymaga systematyczności, ponadto może wywołać mdłości i bóle głowy.

Plaster hormonalny

Jest to właściwa metoda dla pań, które zapominają o przyjmowaniu tabletek. Poza tym zalecana jest kobietą, które mają problemy z pracą wątroby i układu pokarmowego. Jego zaletą jest fakt, iż omija układ pokarmowy więc nawet przy kłopotach gastrycznych pozostaje skuteczny. Zdarza się, że plaster powoduje miejscowe swędzenie.

Antykoncepcja mechaniczny

Prezerwatywa

Jest bardzo popularną metodą antykoncepcyjną, odznaczającą się wysoką skutecznością. Dodatkowym plusem prezerwatywy jest jej szeroka dostępność i łatwość w użyciu. Wadą tego tej metody jest fakt, że może ona pęknąć a niewłaściwie założona nie będzie skuteczna.