Szukaj

Choroba niedokrwienna serca

Choroba niedokrwienna serca to cały zespół objawów jednostek chorobowych, które spowodowane są niepełnym dostarczeniem tlenu i substancji odżywczych dla komórek mięśnia sercowego. To zaburza równowagę pomiędzy ilością, jaką potrzebuje ten mięsień, a możliwościami jakimi dysponuje.

Podziel się
Serce ze stetoskopem Fot. Walter Groesel / sxc.hu

Do czynników powodujących chorobę serca zalicza się te modyfikowalne i niemodyfikowalne. Grupa pierwsza to ta, na którą człowiek ma wpływ i w pewien sposób możde zabezpieczyć swój organizm przed pojawieniem się choroby niedokrwiennej serca, zaś w przypadku numer 2 – jednostka nie ma wpływu na powstanie choroby. W tej drugiej grupie znajdują się głównie czynniki genetyczne, które odpowiadają za chorobę. Płeć nie gra żadnej roli, tak samo jak wiek. Wszystko zależy od genów. Czynniki modyfikowalne, czyli te, które spowodowane są przez styl życia. Zalicza się do nich nieprawidłową dietę połączoną z brakiem aktywności fizycznej, przyjmowanie leków bez diagnozy lekarskiej, które mogą szkodzić organizmowi. Nieodpowiednia dieta może prowadzić do otyłości, a zbyt duża ilość tłuszczu w organizmie powoduje większą wydajność pracy serca, które potrzebuje więcej tlenu i substancji odżywczych. Gdy nie zostaną one dostarczone w wymaganych ilościach, pojawić się może choroba niedokrwienna serca. Prócz tego, do czynników zaliczyć można:

  • cukrzycę,
  • palenie tytoniu,
  • picie nadmiernych ilości alkoholu,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • dieta obfitująca w tłuszcze nasycone.

Rozwój choroby niedokrwiennej serca, zwanej również chorobą wieńcową doprowadzić może do dusznicy bolesnej. W gorszych przypadkach, wystąpić może również zawał mięśnia sercowego. W państwach zachodnich, choroba wieńcowa jest jedną z częstszych przyczyn śmierci. Jednak ogólnie najczęstszą chorobą tego typu, która powoduje śmierć jest mieżdzyca tętnic wieńcowych. Objawami występującymi w chorobie niedokrwiennej serca zalicza się ból w klatce piersiowej, ból za mostkiem, przy wysiłku i bardzo często również po obfitym posiłku, podobnie jak przy wysokich temperaturach. Czasem objawy te, mogą osobie dawać znać w dość nieznaczny i nietypowy sposób.

Leczenie choroby niedokrwiennej serca

Jeżeli choroba nie jest wynikiem problemów genetycznych, czyli tych nad którą człowiek kontroli nie ma i nie może im zapobiec. To najlepiej jest zapobiegać, czyli prowadzić aktywny tryb życia ze zbilansowaną dietą bez palenia papierosów. Oraz przeprowadzać kontrolne badania, które nawet w momencie pojawienia się choroby, pomogą zdiagnozować ją w miarę szybko i w ten sposób umożliwić szybszą interwencje a w związku z tym bardziej precyzyjne leczenie.

Samo leczenie jest uzależnione właśnie od zaawansowania choroby. Na początek może być to leczenie farmakologiczne i specjalnie dobrana dieta, która zwiera odpowiednie witaminy i składniki odżywcze. W bardziej rozwiniętym stadium choroby, wymagana może być operacja chirurgiczna, która polega na pomostowaniu tętnic wieńcowych.