Objawy cukrzycy typu 1
Cukrzyca typu 1 nazywana jest również cukrzycą insulinozależną. To jedna z etiopatogenetycznych postaci cukrzycy. Jest określana jako choroba będąca skutkiem postępującego uszkodzenia komórek β wysp trzustki, które doprowadza do całkowitej utraty źródła insuliny w organizmie oraz regulatora jej wydzielania.
- immunologiczna: spowodowana jest autoagresją typu komórkowego, która prowadzi do zniszczenia komórek β trzustki, a wskaźnikami niszczenia komórek są: przeciwciała przeciw insulinie (IAA), przeciw dekarboksylazie kwasu glutaminowego (anty GAD), fosfatazie tyrozynowej (IA2), a także przeciw cytoplazmie komórek wyspowych (ICA)
- idiomatyczna – jej etiologia nie jest znana
Objawy cukrzycy I stopnia
1. Kwasica ketonowa: do tego stanu dochodzi w momencie gdy poziom cukru osiągnie bardzo wysokie wartości. W wyniku niedoboru bądź braku insuliny glukoza nie jest transportowana do komórek, a więc wzrasta jej poziom we krwi. Jeśli więc glukoza nie jest przetworzona w energię, organizm dostaje ją dzięki reakcji spalania tłuszczów. Jej produktem ubocznym są tzw. ciała ketonowe, które zakwaszają organizm. Kwasica ketonowa może prowadzić nawet do śpiączki. Jej objawy to:- głęboki, przyśpieszony oddech,
- sucha skóra i uczucie suchości w jamie ustnej,
- zaczerwieniona twarz,
- zapach acetonu z ust,
- nudności, wymioty,
- ból brzucha.
Zobacz również:
- Zapalenie zatok
- Infekcyjne zapalenie wsierdzia - przyczyny, objawy, leczenie
- Wpływ wapnia na zdrowie człowieka
- Gorączka sienna - przyczyny i objawy
- Kamica przewodowa - objawy, leczenie
- Zespół jelita drażliwego – jak sobie z tym radzić?
- Niewydolność oddechowa
- Podgłośniowe zapalenie krtani - diagnoza i leczenie
3. Silne uczucie pragnienia: w połączeniu ze zwiększoną ilość przyjmowanych płynów, a także częstszym niż do tej pory oddawaniem moczu jest objawem charakterystyczny dla cukrzycy. Im więcej moczu wydalamy, tym mniejsza jest objętość wody we krwi, co z kolei prowadzi do odwodnienia. Chory musi więc stale uzupełniać płyny.
4. Mimowolna utrata masy ciala: tracenie na wadze bez stosowania diety czy dodatkowej aktywności fizycznej, jest bardzo charakterystyczne dla cukrzycy typu 1. Spowodowane jest to tym, że w cukrzycy typu 1 trzustka przestaje produkować insulinę. Glukoza nie dociera do komórek, w związku z czym organizm próbuje uzyskać energię z innych źródeł, np. rozkładając mięśnie i tkankę tłuszczową.
5. Zwiększone uczucie głodu: Z powodu trudności z produkcją energii przez pozbawione glukozy komórki, organizm stale wysyła informację o dostarczaniu zbyt małej ilości pożywienia. Przy braku insuliny głód osoby chorej na cukrzycę nie może zostać zaspokojony.
6. Zmęczenie i uczucie słabości: uczucie zmęczenia, apatia i poczucie słabości wynikają z braku energii. Glukoza zamiast w komórkach, znajduje się we krwi, a szczególnie wrażliwe na jej brak są neurony. Stąd bierze się uczucie ciągłego osłabienia, które utrudnia koncentrację.
7. Zaburzenia czucia i uczucie mrowienia w palcach stop: Mrowienie w nogach i zaburzenia czucia wiążą się z neuropatią czyli zniszczeniem nerwów spowodowanym podwyższonym stężenia glukozy we krwi. Ten objaw nie wystąpi raczej jako pierwszy w cukrzycy typu 1, będzie bowiem pogłębiał się z czasem. Ważne jest więc aby utrzymywać odpowiedni poziom cukru we krwi, który znacznie zmniejsza postęp neuropatii, aczkolwiek nie hamuje jej całkowicie.
Autor:
Marta Płaza