Szukaj

Objawy cukrzycy typu 1

Cukrzyca typu 1 nazywana jest również cukrzycą insulinozależną. To jedna z etiopatogenetycznych postaci cukrzycy. Jest określana jako choroba będąca skutkiem postępującego uszkodzenia komórek β   wysp trzustki, które doprowadza do całkowitej utraty źródła insuliny w organizmie oraz regulatora jej wydzielania.

Podziel się
glukometr do mierzenie poziomu cukru we krwi Fot. Rotorhead\'s / sxc.hu
Cukrzyca typu 1 charakteryzuje się bezwzględnym niedoborem insuliny, której przyczyna jest dekonstrukcja β wysp trzustki:
  • immunologiczna: spowodowana jest autoagresją typu komórkowego, która prowadzi do zniszczenia komórek β trzustki, a wskaźnikami niszczenia komórek są: przeciwciała przeciw insulinie (IAA), przeciw dekarboksylazie kwasu glutaminowego (anty GAD), fosfatazie tyrozynowej (IA2), a także przeciw cytoplazmie komórek wyspowych (ICA)
  • idiomatyczna – jej etiologia nie jest znana

Objawy cukrzycy I stopnia

1. Kwasica ketonowa: do tego stanu dochodzi w momencie gdy poziom cukru osiągnie bardzo wysokie wartości. W wyniku niedoboru bądź braku insuliny glukoza nie jest transportowana do komórek, a więc wzrasta jej poziom we krwi. Jeśli więc glukoza nie jest przetworzona w energię, organizm dostaje ją dzięki reakcji spalania tłuszczów. Jej produktem ubocznym są tzw. ciała ketonowe, które zakwaszają organizm. Kwasica ketonowa może prowadzić nawet do śpiączki. Jej objawy to:
  • głęboki, przyśpieszony oddech,
  • sucha skóra i uczucie suchości w jamie ustnej,
  • zaczerwieniona twarz,
  • zapach acetonu z ust,
  • nudności, wymioty,
  • ból brzucha.
2. Częste oddawanie moczu: przy wysokim poziomie cukru we krwi występuje zwiększona produkcji moczu. Nerki męczone zbyt dużą ilością cukru, próbują rozcieńczyć mocz dodatkową ilością wody. Dlatego też u osób ze zdiagnozowaną cukrzycą występuje uczucie stale pełnego pęcherza.

3. Silne uczucie pragnienia: w połączeniu ze zwiększoną ilość przyjmowanych płynów, a także częstszym niż do tej pory oddawaniem moczu jest objawem charakterystyczny dla cukrzycy. Im więcej moczu wydalamy, tym mniejsza jest objętość wody we krwi, co z kolei prowadzi do odwodnienia. Chory musi więc stale uzupełniać płyny.

4. Mimowolna utrata masy ciala: tracenie na wadze bez stosowania diety czy dodatkowej aktywności fizycznej, jest  bardzo charakterystyczne dla cukrzycy typu 1. Spowodowane jest to tym, że w cukrzycy typu 1 trzustka przestaje produkować insulinę. Glukoza nie dociera do komórek, w związku z czym organizm próbuje uzyskać energię z innych źródeł, np. rozkładając mięśnie i tkankę tłuszczową.
   
5. Zwiększone uczucie głodu:  Z powodu trudności z produkcją energii przez pozbawione glukozy komórki, organizm stale wysyła informację o dostarczaniu zbyt małej ilości pożywienia. Przy braku insuliny głód osoby chorej na cukrzycę nie może zostać zaspokojony.

6. Zmęczenie i uczucie słabości:  uczucie zmęczenia, apatia i poczucie słabości wynikają z braku energii. Glukoza zamiast w komórkach, znajduje się we krwi, a szczególnie wrażliwe na jej brak są neurony. Stąd bierze się uczucie ciągłego osłabienia, które utrudnia koncentrację.

7. Zaburzenia czucia i uczucie mrowienia w palcach stop: Mrowienie w nogach i zaburzenia czucia wiążą się z neuropatią czyli zniszczeniem nerwów spowodowanym  podwyższonym stężenia glukozy we krwi. Ten objaw nie wystąpi raczej jako pierwszy w cukrzycy typu 1, będzie bowiem pogłębiał się z czasem. Ważne jest więc aby utrzymywać odpowiedni poziom cukru we krwi, który znacznie zmniejsza postęp neuropatii, aczkolwiek nie hamuje jej całkowicie.

Autor:

Marta Płaza