Szukaj

Jak rzucić palenie?

Palenie papierosów szkodzi zdrowiu – o tym fakcie wiedzą wszyscy. Niestety wielu palaczy bagatelizuje ostrzeżenia umieszczone na opakowaniach i nie słucha lekarzy, którzy na okrągło mówią o szkodliwości palenia. W wyniku tego co roku cierpi i umiera przedwcześnie tysiące osób, dla których nałóg stał się gwoździem do trumny.

Podziel się
Palenie papierosów Fot. Juan Antonio Torrent Almela / sxc.hu

Palenie = nałóg

Wiele osób jest uzależnionych od nikotyny zawartej w papierosach. Jest to taki sam nałóg, jak alkohol czy narkotyki. Palenie jest uzależnieniem psychicznym, które polega na przymusie sięgnięcia po papierosa, aby osiągnąć uczucie odprężenia np. pod wpływem stresu lub dla towarzystwa.

W wyniku działania nikotyny zwiększa się poziom dopaminy w mózgu stymulując system nagradzania. Daje nam poczucie zadowolenia i odprężenia, co wzmacnia uzależnienie. Pobudza też nadnercza do wytworzenia hormonu, wpływającego na serce podnosząc ciśnienie krwi i przyśpieszając jego tętno. Obniżenie poziomu nikotyny w centralnym systemie nerwowym jest odpowiedzialne za objawy odstawienia po rzuceniu palenia.

Dym papierosowy (prócz nikotyny) zawiera także małe ilości trucizny: arszenik, cyjanek oraz wiele związków chemicznych, które w 75% są rakotwórcze.

Palenie skraca życie

Człowiek palący dość regularnie żyje krócej od osoby nieuzależnionej, średnio aż o 17 lat. W naszym kraju co roku nałóg ten uśmierca ok. 70.000 osób (w znacznej ilości są to mężczyźni).

Palenie papierosów powoduje wiele chorób przewlekłych płuc, nowotwory, różne choroby układu oddechowego i naczyniowego oraz wpływa na niską wagę nowo narodzonych dzieci. Osoby uzależnione są bardziej narażone na zawał serca, udar mózgu (z powodu zwiększenia ciśnienia tętniczego), zapalenie oskrzeli, astmę oskrzelową czy gruźlicę płuc, wszelkie nowotwory  płuc, krtani, jamy ustnej, pęcherza moczowego, trzustki, wrzody, zaburzenia płodności.

Rzuć palenie!

Rzucenie palenia bardzo korzystnie wpływa na ludzki organizm. Prócz tego zostanie nam więcej w portfelu, co jest również pozytywnym aspektem. Po około dwóch tygodniach od rzucenia nałogu odczujemy znaczny przypływ energii, wyostrzą się zmysły smaku i węchu, poprawi się kondycja fizyczna. A więc nie zwlekaj i do dzieła!

Jak skutecznie rzucić palenie?

Najważniejszy w rzuceniu palenia raz na zawsze jest nasz upór, silna motywacja i konsekwencja. A oto kilka skutecznych metod pomocnych w dążeniu do celu:

  • Na polskim rynku znajdziemy wiele wspomagających środków w walce z nałogiem. Należą do nich gumy, plastry, inhalatory z nikotyną, lub dostępne w aptekach specjalne farmaceutyki niwelujące głód nikotynowy;
  • Jeśli do tej pory przebywałeś wśród osób palących postaraj się ich unikać w czasie  ich palenia, lub poproś, by starali się ograniczyć sięganie po papierosa w Twoim towarzystwie;
  • Osoby często sięgają po papierosy w chwilach stresu. Jeśli walczysz z nałogiem a dopadnie Cię trudny moment postaraj się uświadomić sobie, że papieros nie rozwiąże tego problemu. Weź kilka głębokich wdechów i zajmij czymś ręce;
  • Odpowiednio silna motywacja jest dobrym sposobem na pożegnanie się z nałogiem. Jeśli akurat jakaś znajoma Ci osoba też chce rzucić palenie, zróbcie to razem. Jeśli nie, to ogłoś swoje postanowienie innym. To Cię zmotywuje do zrealizowania celu. Pomoc i dodawanie otuchy przez najbliższych jest również bardzo mile widziane;
  • Nie bój się, że bez papierosów nie zaznasz szczęścia, czy nie poradzisz sobie z kłopotami dnia codziennego. To psychiczne przekonanie wywołane nałogiem. Powtarzaj sobie, że to nieprawda;
  • Możesz również udać się po pomoc do psychologa, lub uczęszczać na terapie grupowe, gdzie łatwiej będzie Ci zrozumieć swój problem i podjąć z nim walkę.

Autor: Sylwia Sabala

Źródło:
http://www.health4u.pl/nalogi/Palenie+papierosow-294/