Szukaj

Niechęć dziecka do kąpieli

Najczęściej w drugim roku życia u dziecka można zaobserwować skłonności do odmawiania. Maluch chcąc zdobyć niezależność odmawia jedzenia, wyjścia z domu czy powrotu ze spaceru. Jest to jego sposób na podkreślanie swojej niezależności. Niechęć do kąpania w wannie jest również przyczyną takiego zachowania. Oto wskazówki jak zachęcić dziecko do kąpieli.

Podziel się
Kąpiel dziecka w wannie

Jak zachęcić dziecko do kąpieli?

  • Zlikwiduj ograniczenia
Ograniczenia w kąpieli mogą stanowić specjalne krzesełka używane do kąpieli małych dzieci . Wraz ze wzrostem dziecka bobas ich nie potrzebuje w związku z tym stanowią jedynie przeszkodę w  komfortowym kapaniu się. Postaraj się dać dziecku podczas kąpieli całkowita swobodę. Pozwól maluszkowi pluskać się i chlapać , daj mu całkowita swobodę. Powinno to zachęcić maluszka do brania kąpieli, gdyż czas spędzony w wannie będzie mu się kojarzył z zabawą.

  • Zrób pianę
Chcąc zachęcić maluszka do kąpieli w wannie przy użyciu płynu dla dzieci zrób mu pianę. Dodatkową atrakcję będą stanowić zabawki kąpielowe, takie jak plastikowe statki, kubki, i inne wodoodporne przedmioty. Postaraj się, aby głównym celem kąpieli była zabawa a nie mycie.

  • Zmień czas kąpieli
Jeśli twój maluszek nie lubi wieczornego kapania się postaraj się , by pora mycia była dla niego zaskoczeniem. Dlatego zamiast myc bobasa bezpośrednio przed snem zorganizuj mu popołudniowa kąpiel, a wieczorem przetrzyj zabrudzenia wilgotnym ręcznikiem.

  • Spróbuj dotrzymać mu towarzystwa
Dziecku będzie raźniej się kapać jeśli w wannie będzie mu towarzyszył jeden z rodziców. Dobrym kompanem zabaw w wannie jest rodzeństwo. Bobas, który ma możliwość towarzystwa w wannie znacznie chętniej chce się kąpać.

  • Wypróbuj prysznic
Zdarza się, że dobra alternatywa do kąpieli dziecka w wannie jest prysznic. Chcąc nauczyć malca kąpieli po prysznicem bobas powinien  być u ciebie na  rękach po, to by z czasem stanąć samodzielnie pod strumieniem wody.
  • Wprowadź metodę mycia myjka
Jeśli pomimo wszelkich starań maluch wciąż nie chce kapać się w wannie nie zmuszaj go na siłę. Takie postępowanie mogłoby zrodzić u dziecka długotrwały uraz. Postaraj zastąpić się kąpiel w wannie myciem przy pomocy zmoczonej gąbki.


Niechęć dziecka do kąpieli w wanie może nie być tylko próba zdobycia niezależności. Zdarzają się przypadki, że za niechęć dziecka do kąpieli odpowiedzialny jest jakieś nieprzyjemne zdarzenie. Strach związany z poślizgnięciem, czy bolesny upadek na śliskiej nawierzchni mogą skutecznie zniechęcić bobasa do kąpieli w wannie. Jeśli domyślasz co jest źródłem awersji do kąpieli dziecka daj maluszkowi szansę przezwyciężenia obaw i strachu.