Szukaj

Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna to rozwój płodu poza macicą. Ta przypadłość przypada średnio na co 50-tą kobietę, oznacza to, że jest to dosyć częsty przypadek. Grozi to utratą dziecka, ale również zagraża życiu matki.

Podziel się
Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch sxc.hu

Czym jest ciąża pozamaciczna?

Ciąża pozamaciczna to w pewnym znaczeniu nieprawidłowy rozwój płodu. Oznacza to, że jajo, które prawidłowo powinno trafić do macicy, nie dociera do miejsca docelowego. W wyniku tej nieprawidłowości dochodzi do rozwoju dziecka poza macicą, na przykład w jajowodzie. Innymi miejscami w których płód może rozwijać się poza macicą są jajniki, szyjka macicy, jama brzuszna, a w niektórych przypadkach może być to rana po cesarskim cięciu.

Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?

Pierwsze objawy mogą pojawić się bardzo szybko, ponieważ mogą wystąpić już nawet w 4 – 6 tygodniu ciąży. Do najczęściej występujących objawów zaliczyć można:

  • krwawienie z pochwy,
  • osłabienie,
  • zawroty głowy,
  • ból nasilający się przy ruchu, na przykład przy siadaniu,
  • ból w podbrzuszu, głównie z jednej strony,
  • w momencie pęknięcia jajowodu, odczuwalny jest ból promieniujący do ramienia.

Kobiety narażone na ciążę pozamaciczną

W przypadku niektórych kobiet, ryzyko ciąży pozamacicznej jest nieco wyższe niż u innych. Najbardziej zagrożonymi kobietami są te, które już wcześniej przeszły ciąże pozamaciczną. Jednak mimo tego, zagrożenie ponownej ciąży tego typu jest naprawdę znikome. Również kobiety po 35 roku życia, które dodatkowo zmagają się z nałogiem palenia papierosów są narażone na taki rodzaj ciąży. Wiadomym faktem jest to, że im człowiek starszy tym, coraz trudniej o zapłodnienie, nie mówiąc oczywiście o osobach, które dodatkowo uwikłane są w uzależnienia takie jak papierosy, alkohol czy kofeina. Do innych przyczyn zaliczać można:

  • leczenie się na niepłodność,
  • przyjmowanie leków antykoncepcyjnych,
  • infekcje dróg rodnych,
  • ciąża pomimo podwiązanych jajowodów,
  • operacje chirurgiczne lub żołądka,

Zagrożenia ciąży pozamacicznej

Niestety dziecka nie można uratować, płód skazany jest usunięcie. Dodatkowo zagrożona jest również kobieta, ponieważ płód może pęknąć i dokonać rozlewu w organizmie, który zagraża życiu. Wszystko spowodowane jest faktem, że nie rozwija się tam gdzie powinien, dlatego organizm kobiety nie jest w stanie umożliwić odpowiedni rozwój płodu.

Ryzyko ciąży pozamacicznej

Ryzyko ponownego zajścia w ciąże pozamaciczną jest stosunkowo niewielkie. Wynosi od 10 do 15%. W przypadku powtórzenia się, kolejna próba w ciążę jeszcze bardziej ogranicza możliwość ciąży pozamacicznej. Jednak bardzo ważny jest styl życia kobiety, czyli dieta, nałogi i aktywność fizyczna, które w dużym stopniu przyczyniają się do nieprawidłowej ciąży.

Leczenie ciąży pozamacicznej

Jedynym sposobem leczenia jest „usunięcie” płodu z organizmu kobiety. Niestety nie ma możliwości przeszczepienia go w inne miejsce. Najważniejsze jest szybkie rozpoznanie nieprawidłowej ciąży. Im wcześniejsze, tym wyrządzi ona mniej szkód w organizmie kobiety i podniesie szansę na następną prawidłową ciążę.