Szukaj

Nowotwory gruczołów ślinowych

Nowotwory gruczołów ślinowych wywodzących się z komórek wchodzących w skład gruczołów ślinowych, stanowią ok. 1% przyusznych nowotworów człowieka. Gruczoły ślinowe mogą stać się siedliskiem różnorodnych zmian nowotworowych. Większość rozwija się w szóstej lub siódmej dekadzie życia z taką samą częstotliwością u obu płci. W śliniance 70-80% nowotworów to zmiany łagodne, podżuchwowej zaś ponad połowa jest złośliwa.

Podziel się
Kobieca szyja Fot. Petrenko\'s / sxc.hu
Przyczyny większości przypadków raka ślinianki nie są znane, jednak wiadomo, iż ryzyko rozwoju tego typu nowotworu rośnie pod wpływem takich czynników jak:
  • wiek (im starszy człowiek, tym większe ryzyko raka ślinianki),
  • radioterapia głowy i szyi,
  • kontakt z niektórymi związkami chemicznymi w zakładach pracy.
Na raka ślinianki może wskazywać podrażnienie twarzy będące skutkiem szybkiego wzrostu nowotworu ślinianki. Ponadto charakterystycznym objawem raka ślinianki są przerzuty do węzłów chłonnych. Niekiedy choroba przebiega bezobjawowo. Inne symptomy nowotworu to:
  • guzek w okolicy ślinianek, ucha, szczęki, żuchwy, ust lub wewnątrz jamy ustnej,
  • trudności z połykaniem,
  • sączenie się płynu z ucha,
  • trudności z otwieraniem szeroko ust,
  • osłabienie mięśni twarzy, a niekiedy również brak czucia w twarzy,
  • ból twarzy, który nie mija.
Nowotwór ślinianki czasami wykrywa się podczas wizyty u dentysty lub przy okazji rutynowego badania lekarskiego. W przypadku podejrzenia choroby i po pojawieniu się niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza, który wykona badanie fizykalne i zleci ultrasonografię, tomografię komputerową, obrazowanie rezonansu magnetycznego, endoskopię i pozytonową tomografię emisyjną. Duże znaczenie w diagnostyce raka ślinianki ma przede wszystkim biopsja aspiracyjna cienkoigłowa, która pozwala stwierdzić chorobę w 80% przypadków. Po biopsji próbkę tkanki bada się pod mikroskopem w celu wykrycia zmian nowotworowych.

Zobacz również:Leczenie raka ślinianek polega przede wszystkim na usunięciu całej lub części ślinianki. Często w czasie operacji chirurgicznej dokonuje się także usunięcia węzłów chłonnych. Po zabiegu zazwyczaj stosuje się radioterapię. Jeśli natomiast chodzi o guzy ślinianek nie wykazujące cech złośliwości, stosuje się leczenie operacyjne, polegające na usunięciu zmienionej ślinianki i dużej części zdrowej. Jednym z typów operacji tego rodzaju nowotworu jest usunięcie płata powierzchniowego ślinianki z zachowaniem gałązek nerwu twarzowego.

W przypadku raka o wysokim stopniu złośliwości stosuje się połączone leczenie operacyjne i radioterapię. Rokowanie dla raka ślinianki uzależnione jest od stadium nowotworu (rozmiarów guza ), typu gruczołu ślinowego, którego dotknęła choroba, typu komórek nowotworowych, a także wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Aby zmniejszyć ryzyko występowania guzów gruczołów ślinowych należy prowadzić zdrowy tryb życia, który będzie uwzględniał odpowiednią ilość snu, aktywność fizyczną, relaks i rozładowanie stresu. Bardzo ważne jest unikanie alkoholu i tytoniu oraz zdrowa dieta, która poza odpowiednią ilością produktów bogatych w witaminy i minerały nie będzie zawierała żadnych produktów przetworzonych chemicznie.

Autor:

Marta Kleszowska