Szukaj

Czym są nowotwory złośliwe

Nowotwory są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów we współczesnym świecie. Być może nawet kogoś z naszego otoczenia dotknęła ta choroba. Jest to bardzo traumatyczne przeżycie, ponieważ trudno jest wyleczyć nowotwór. Jednak nie wszystkie ich rodzaje są oporne w leczeniu. Aby lepiej zrozumieć istotę choroby, powinniśmy dowiedzieć się czym są nowotwory.

Podziel się
Przygotowanie pacjenta do rezonansu magnetycznego Fot. Adam Ciesielski / sxc.hu

Rodzaje nowotworów

Właściwie nowotwory można podzielić na dwie grupy: złośliwe i łagodne. Ten drugi rodzaj jest, jak sama nazwa wskazuje, mniej zaawansowany i powoduje mniejsze szkody dla zdrowia. Nie znaczy to jednak, że można go bagatelizować. Każdy nowotwór powinien być leczony. Jednak te łagodne mogą zostać całkowicie wyleczone. W większości przypadków nie powracają i nie dają przerzutów, czyli nie pojawiają się w innych organach, w przeciwieństwie do nowotworów złośliwych.

Ta pierwsza grupa również dzieli się na kilka rodzajów. Należy do nich najpowszechniej znany rak, który ma początek w skórze. Te dwa pojęcia często są stosowane zamiennie. Jednak nowotwór jest pojęciem znacznie szerszym. Rak jest tylko jednym z jego rodzajów. Kolejny rodzaj to mięśniak, powstający, jak wskazuje nazwa, przeważnie w mięśniach. Do nowotworów złośliwych należy również białaczka, a także chłoniaki i szpiczak mnogi. Do tej grupy należą także nowotwory ośrodkowego układu nerwowego.

Przyczyny powstawania nowotworów

 

Naczyniak włośniczkowy

 

Wszelkie nowotwory powstają najpierw, w zależności od rodzaju, w różnych komórkach naszego organizmu. Podlegają one naturalnemu procesowi umierania wraz z wiekiem. Wówczas w ich miejsce pojawiają się nowe. Jednak w wyniku mutacji naszego DNA proces ten może przebiegać inaczej. Stare komórki nie giną, ale gromadzą się w organizmie, tworząc tzw. guzy. Podlegają one dalszym mutacjom i ich liczba zwiększa się z czasem. Jednak nie wszystkie nowotwory tworzą guzy.

Zobacz również:

Przyczyn mutacji DNA, która powoduje ich powstanie, jest wiele. Do najważniejszych z nich należy chociażby napromieniowanie. Jest to skutek działania substancji radioaktywnych na nasz organizm. Dlatego też powinniśmy uważać na ilość szkodliwego promieniowania, które do nas dociera. Podobne działania mogą mieć niektóre substancje chemiczne, takie jak benzen, czy azbest. Także patogeny prowadzą do powstawania nowotworów. Do innych czynników ryzyka należą także promienie UV. Powinniśmy zatem ograniczyć ilość przebywania na słońcu do rozsądnych granic. Szkodliwe pod tym względem jest także palenie papierosów. Tytoń zawiera bowiem substancje toksyczne, sprzyjające rozwojowi nowotworów. Wreszcie ważną przyczyną jest sama genetyka. Jeśli ktoś w naszej rodzinie miał nowotwór, to znajdujemy się w grupie ryzyka.

Niepokojące objawy

Symptomy towarzyszące nowotworom są łatwe do przeoczenia. Nie są bowiem specyficzne i mogą wiązać się z dużą ilością chorób. Jednak nie warto ich bagatelizować. Należy do nich gorączka i przemęczenie. Do tego dochodzi także chroniczny ból i zmiany skórne. Może się także pojawić kaszel lub trudności z przełykaniem. Jednak najbardziej charakterystycznym objawem jest pojawienie się krwi, przeważnie w moczu. Możliwe są także niespodziewane krwawienia z innych narządów.

Objawy te nie są, jak widać, swoiste tylko dla nowotworów. Można wymienić masę innych chorób o podobnych symptomach. Dlatego bardzo ważne są działania prewencyjne. Jeśli jesteśmy w grupie ryzyka lub mamy dość zaawansowany wiek, to warto przeprowadzić badania i testy na najpopularniejsze nowotwory. Wówczas zyskamy pewność czy nasze objawy potwierdzają tą diagnozę.

Leczenie nowotworów złośliwych

Jeśli nowotwór został zdiagnozowany, to pamiętajmy, że nie jest to równoznaczne z wyrokiem śmierci. Nie załamujmy się i przystąpmy do leczenia. Lekarze mogą usunąć guz operacyjnie, a następnie sprawdzić, czy nie nastąpiły przerzuty. Można również zastosować radioterapię lub chemioterapię. W poważniejszych przypadkach stosuje się wszystkie trzy metody..

Prognoza na przyszłość może być bardzo różna. Wszystko zależy od rodzaju i stadium nowotworu. Jeśli został on wcześnie wykryty, istnieje duże prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia. Oczywiście nie można wykluczyć nawrotów, ale przy zmniejszeniu czynników ryzyka możemy ograniczyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia. I pamiętajmy, że wczesna diagnoza jest tutaj kluczowa. Dlatego nie odkładajmy profilaktycznych badań na później.

Autor: Rafał Tomczak